LONDON, Akcije na svjetskim berzama zabilježile su jedan od najvećih padova poslje objavljivanja rezultata referenduma u Britaniji.
Na evropskim berzama pad je iznosio do osam odsto zbog čega je izgubljeno 726 miilijardi dolara vrijednosti akcija. Američke berze završile su dan sa gubicima od više od tri odsto.
Pristalice bregzita kažu da se radilo o novom danu za zemlju, ali Banka Engleske želi da ima čvrstu ruku na kormilu.
“Banka Engleske neće okljevati da preduzme dodatne mjere dok se tržišta prilagodjavaju, a britanska ekonomija ide naprijed,” izjavio je predsjednik Banke Engleske, Mark Karni.
Prema Karniju to uključuje i dodatnih 250 milijardi funti da bi se obezbjedila likvidnost ako to bude potrebno.
Medjutim, to možda neće biti dovoljno pošto je funta zabilježila veliki pad, dok je samo u Britaniji izgubljeno 100 milijardi funti u vrijednosti akcija. S druge strane, zlato je dostiglo najveću vrijednost u proteklih sedam godina.
“Berze su reagovale vrlo, vrlo negativno pošto smo još jednom izgleda neočekivano uletjeli u krizu – to je kao šok od eksplozije bombe,” kaže finansijski analitičar Majk Ingram.
Drugi eksperti ističu da je reakcija isto toliko emotivna koliko i finansijska pošto su se britanski partneri u petak ujutro iznenada suočili sa vješću o bregzitu.
“Bregzit je stigao. Reagovao sam u petak u 4.00 sata rečju koju ne mogu da ponovim. Britanci su time otvorili vrata mnogim populističkim partijama u zemljama EU koje kažu da žele da učine to isto,.” navodi analitičar Robert Halver.
Azijske berze su takodje zabilježile veliki pad vrijednosti akcija. Glavni indeks honkonške berze Hang Seng pao je vipe od četiri odsto, dok je tokijska berza morala privremeno da obustavi poslovanje kada su akcije pale za gotovo osam procenata.
Agencija Blumberg je procjenila da gubici iznose gotovo 700 milijardi dolara. Britanska funta je zabilježila najveći pad u protekle tri decenije.
“Stabilnost valutnih tržišta je od velike važnosti za globalni rast ali su trenutno sva valutna tržišta vrlo nervozna,” izjavio je japanski ministar finansija, Taro Aso.
Analitičari smatraju da će valutni kursevi biti izloženi najvećim turbulencijma dok investitori traže sigurna utočišta poput zlata.”
“Mislim da će ekonomske posljedice biti ograničene. Svi su zabrinuti zbog finansijskog šoka – da li će London biti uzdrman kao finansijski centar. Zaista sumnjam u to,” kaže ekonomista Endi Sie.
Medjutim, berzama će možda biti potrebno više vremena da se umire. Glas Amerike