BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas da će se morati revidirati cjelokupan odbrambeni sistem u Srpskoj i ići u revidiranje pojedinih postojećih projekata odbrane i zaštite od poplava.
“Sada smo u situaciji da moramo revidirati ukupan odbrambeni sistem, a ne samo da se bavimo nasipima i velikim rijekama, već i unutrašnjom mrežom kanala, i potocima i malim rijekama, gdje će biti potrebne značajne intervencije”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je rekla novinarima u Banjaluci da će se te aktivnost raditi u saradnji sa međunarodnim stručnjacima koji su se ponudili da rade na reviziji određenih projekata da bi se riješile najkritičnije tačke i sagledale vrste odbrane od poplava.
Cvijanovićeva je rekla da se planovi odbrane od poplava prave i ažuriraju u zavisnosti od potreba i da je sigurno da se sada postavlja dilema – da li su neki planovi, koji su ranije postojali, dovoljno validni za sadašnje vrijeme.
“Projekti i planovi koje smo imali mogli su da odgovore izazovima vode koja se pojavljuje i rangira na nivou od 20, 50 ili 100 godina, u zavisnosti koje područje branite, ali mi smo se sada suočili sa pojavom i vodom koja se rangira kao 500 godišnja ili hiljadugodišnja pojava. Kada imate jednu takvu pojavu onda sigurno ne možete nikada imati dovoljno dobar mehanizam da spriječite takvu katastrofu. To je nemoguće”, konstatovala je Cvijanovićeva.
Da bi se pristupilo izradi i revidiranju tih projekata, dodala je Cvijanovićeva, mora se biti stručan i znati kako se treba braniti u kriznim situacijama, kao i koja tehnika i vrsta materijala se koristi u slučaju dolaska vode.
“Mi smo imali situaciju da su se ljudi od vode branili materijalom koji se topi – šljunak ili zemlja. I zato sada moramo uraditi strateške projekte koji moraju imati određenu trajnost i koji treba da nas zaštite od poplava. Mi moramo razviti mehanizam koji će smanjiti štetu, ako je već ne može spriječiti kao što je bio slučaj sa pojovam ovakvog tipa koja nas je zadesila u maju”, istakla je premijer Srpske.
Cvijanovićeva je navela da se, uz pomoć Evropske investicione banke, već radi na revidiranju projekta koji podrazumijeva 134 kritične tačke.
“Taj projekat, vrijednosti 55 miliona evra, podrazumijeva 134 kritične tačke na koje je trebalo primijeniti sanacione mjere i sada će to sigurno izgledati drugačije, jer je ova poplava pokazala još neke slabosti”, istakla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, drugi važan projekat koji se takođe mora revidirati odnosi se na rijeku Drinu i vrijednosti je oko 18 miliona dolara. Srna