BERLIN, Direktor Međunarodnog udruženja za vazdušni saobraćaj Đovani Bizinjani predvidio je danas da će vazduhoplovnoj industriji biti potrebno dvije godine da se oporavi od efekata ekonomske krize.
Bizinjani je istakao da je tokom 2009. godine bio najveći pad u prihodu u istoriji IATA za 80 milijardi dolara što je pad od 15 odsto.
Međutim, direktor IATA izrazio je uvjerenje da će se industrija oporaviti u istom vremenskom roku kao i nakon napada na SAD 11. septembra 2001. godine, koji su uzrokovali manje gubitka prihoda od 20 milijardi dolara.
On je istakao da je dobra vijest to što se ekonomija snažno oporavlja, posebno u oblastima izvan Evrope, te da se “avionska industrija bolje nego što je očekivano”.
Bizinjani je izjavu dao pred godišnji sastanak IATA, koji se održava u Berlinu od 6. do 8. juna.
On je uputio jake kritike EU zbog načina na koji je rješavana kriza nastala pojavom oblaka vulkanskog pepela zbog čega je u aprilu bio zatvoren veći dio evropskog vazdušnog postora i da se aviokompanijama šteta treba nadoknaditi.
Prema njegovom mišljenju u Evropi “nedostaje rukovodstvo” što je bilo očigledno ne samo tokom pojave vulkanskog pepela, već i u krizi u evrozoni.
“Tokom situacije sa vulkanskim pepelom trebalo je pet dana da se organizuje konferencijski poziv, a ne sastanak. To je jasna indikacija da vlade i Evropska komisija nisu shvatale šta se dešava”, rekao je Bisinjani.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
znaci, prije ce se oporaviti svjetska avioindustrija, nego privreda bih.