BEOGRAD, Elektroprivreda Srbije čine javno preduzeće i 13 privrednih društava u kojima je 31.200 zaposlenih, od toga je 600 direktora.
Prvi čovjek Elektroprivrede napominje da on njima nije direktor i da je zbog toga sistem neefikasan i neracionalan.
Vršilac dužnosti generalnog direktora EPS-a Aleksandar Obradović kaže da, iako ne može direktno da donosi odluke, u okviru distribucija vrši pritisak na same direktore.
“Direktori u okviru sistema podjeliće odgovornost“, poručio je Obradović.
Prema sadašnjoj organizaciji, EPS nema ovlašćenja da organizuje rad unutar privrednih društava i zbog toga, kažu, kompanija godišnje gubi 36.000.000 evra.
Umjesto jednom, isti administrativni posao radi se 14 puta. Odnosno, svako zavisno društvo za sebe, plus EPS u cjelini.
Analitičar Novog magazina Mijat Lakićević smatra da je sigurno bilo otpora da se EPS-om upravlja iz jednog centra “jer svako tu želi da zadrži neku svoju nišu pošto se tu prave onda i poslovi”.
“EPS u cjelini treba da bude postavljen kao preduzeće čiji je osnovni zadatak profit“, ističe Lakićević.
Profesor Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu Petar Đukić kaže da EPS mora da se revitalizuje održivo i na dugoročnoj osnovi. “On mora bitno da smanji troškove, mora domaćinski da posluje i mora da bude izložen konkurenciji”, rekao je Đukić.
Sve analize pokazuju da Srbija ima najnižu cijenu struje zbog čega i nema investicija. U Agenciji za energetiku Srbije kažu da cijena mora biti tržišna, ali i da se moraju zaštititi najsiromašniji.
“Ko se greje na drva i ugalj – najsiromašniji. Dakle ovom cijenom struje, niskom cijenom struje, zapravo se pomaže najbogatijim slojevima“, rekao je Lakićević.
Đukić ne očekuje ogromna poskupljenja. “Činjenica je da električna energija mora konstantno da poskupljuje”, rekao je Đukić.
Struja je posljednji put poskupjela prošlog avgusta za 10 odsto. Podsjetimo, od Nove godine i domaćinstva u Srbiji će moći da biraju od koga će kupovati struju. RTS