BEOGRAD, Predsjednik Savjeta stranih investitora u Srbiji Frederik Kuen izjavio je da je ulagačima u Srbiju potrebno pojednostavljivanje procedura i administracija koja ima jasne propise, bez toliko prostora za “interpretiranje” zakona.
“Iz ugla stranih investitora, Srbija je dobra, ali ponekad, i to najčešće u samom startu, komplikovana i kompleksna zemlja za poslovanje”, rekao je Kuen u intervjuu radiju Dojče vele.
Srbija, prema njegovim riječima, ima mnogo prednosti, poput geografske pozicije, jeftine, dobre i uglavnom kvalifikovane radne snage, sporazuma o slobodnoj trgovini sa EU i Rusijom, sporazuma s Turskom i CEFTA.
“Kada u okvirima sporazuma o slobodnoj trgovini možete da radite sa kvalitetnim ljudima koji nisu mnogo plaćeni, to je prednost u svakom slučaju”, rekao je Kuen.
S druge strane, “još mnogo mora da se radi na poboljšanju uslova za poslovanje u zemlji. Svjedoci smo komplikovanih procedura za investitore, zahtjevne, ponekad i neobično zahtjevne, administracije”, napomenuo je Kuen, predsjednik Izvršnog odbora banke Sosijete ženeral u Srbiji.
On je istakao da strani investitori očekuju i reforme, na primjer u oblasti nekretnina i građevine, gdje su propisi isuviše komplikovani za razumijevanje, a upozorio je i da se predugo čekaju i dozvole, čije je dobijanje suviše komplikovano.
“Kao dugogodišnji investitor u Srbiju, ali i kao bankar, mogu da kažem da smo mi i naši klijenti koji rade u Srbiji i koji su prošli tu prvu fazu kompleksne administracije, vrlo zadovoljni svojim poslovanjem ovdje”, rekao je on.
Kuen je ocijenio da nova vlast u Srbiji predano radi na primjeni reformi i da je načinjeno nekoliko dobrih koraka, poput zakona o radu i stečaju, kao i da najavljene privatizacije idu u dobrom pravcu.
“Ovi prvi koraci nam govore da nisu u pitanju samo riječi, već da dolaze i konkretne mjere”, rekao je on, napomenuvši da investitori i preduzetnici ipak uvijek očekuju više napora i brže promjene.
On je rekao da nije stekao utisak da u Srbiji ima privilegovanih kompanija među stranim investitorima, niti privilegovanih privatnih, stranih ili domaćih investitora, osim možda javnih preduzeća.
“Ono što vidimo jeste da su javna preduzeća nekada u privilegovanom položaju u odnosu na privatni sektor. U najmanju ruku, ona imaju korist od subvencija koje im pomažu da prežive, dok privatnici moraju sami da se bore”, kazao je Kuen.
On je podsjetio da je Savjet stranih investitora u godišnjoj Bijeloj knjizi ukazao na potrebu za jednakim uslovima za sve.
“To znači da snažno podržavamo vlasti u namjeri da privatizuju javna preduzeća i da se tako smanji potreba za subvencijama. Istovremeno, veoma je važno da se poboljša primjena zakona“, rekao je Kuen.
On je naveo kao nužnu i reformu administracije, nove zakone u oblasti nekretnina i izgradnje, a na duže staze i strukturne reforme u oblasti penzionog, obrazovnog, zdravstvenog i pravosudnog sistema.
Kuen je istakao da su strani investitori u Srbiji, ipak, generalno zadovoljni.
“Često su naše fabrike i poslovnice u Srbiji među najproduktivnijim i najefikasnijim u odnosu na one koje imamo širom svijeta. Srbija je dobro mjesto za poslovanje, koje se još može unaprijediti”, zaključio je on.
Savjet stranih investitora je udruženje koje okuplja 130 stranih kompanija, koje su u Srbiju uložile više od 20 milijardi evra i zaposlile preko 95.000 ljudi. Tanjug