LONDON, Britanski zakonodavci treba da preduzmu hitne akcije kako bi London zadržao poziciju vodećeg globalnog finansijskog centra ili će se u suprotnom suočiti sa odlaskom banaka u gradove kao što su Singapur i Hongkong, upozorilo je Udruženje britanskih bankara (BBA).
Novi propisi, porezi i prigušena ekonomska aktivnost u Evropi rezultirali su osmoprocentnim padom aktivnosti bankarskog sektora u Britaniji, pri čemu je dvije trećine članova BBA potvrdilo da su od 2010. preselili svoje poslovanje drugdje, navodi se u izvještaju tog bankarskog udruženja, koji prenosi agencija “Blumberg”.
Iz tog razloga, ovo udruženje je zatražilo ublažavanje zakona kojim se predviđa razdvajanje investicionog poslovanja od onog sa građanima, i založilo se za dalje rezanje poreza i izmjenu viznih ograničenja kako bi se olakšalo angažovanje radnika iz inostranstva.
“Sada smo došli do prekretnice u konkurentnosti Britanije kao međunarodnog bankarskog centra, a mnoge međunarodne banke su prebacile svoje poslovanje u inostranstvo, ili su odlučile da ne investiraju u Britaniju”, naveo je u izvještaju Entoni Braun, generalni direktor BBA.
U izvještaju se navodi i da londonski finansijski sektor nastavlja da se smanjuje, dok rivalski bilježi rast.
Naime, u posljednje četiri godine u Britaniji je u bankarskom sektoru izgubljeno 35.000 radnih mjesta, a bankarske aktive su smanjene za 12 odsto, dok su aktive u SAD u istom procentu porasle, a u Singapuru i Hongkongu za 24, odnosno 34 odsto, respektivno.
London takođe gubi tržišni udio u oblasti kreditiranja i inicijalnih navnih ponuda, zaključuje BBA.