BEOGRAD, Srbija i zemlje regiona aktivno će učestvovati na decembarskom skupu o klimatskim promjenama u Kopenhagenu i žele da znaju ko u cijelom svijetu preuzima odgovornost za zagađenje životne sredine i ko je spreman finansijski da pomogne jugoistočnoj Evropi, rekao je ministar životne sredine Srbije Oliver Dulić.
Dulić je danas, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa specijalnim izaslanikom generalnog sekratara UN za klimatske promjene Srđanom Kerimom, rekao da su regionu potrebni transfer tehnologija i novi fondovi za prilagođavanje energetskog sistema novim okolnostima i izazovima 21. vijeka.
On je dodao da Srbija i zemlje regiona žele da znaju ko će u perspektivi da izdvoji finansijska sredstva da pomogne jugoistočnoj Evropi da bude sastavni dio zajedničke evropske agende o klimatskim promjenama.
Navodeći da je jugoistočna Evropa jedan od najugroženijih regiona po pitanju klimatskih promjena, Dulić je rekao da će se u Kopenhagenu insistirati da sve države svijeta preuzmu obaveze u borbi protiv ovih promjena, navodeći da će Srbija i druge zemlje regiona dati puni doprinos da štetne posljedice budu što manje.
Dulić je dodao da će naredne sedmice biti definisana pregovaračka pozicija Srbije, a da je već sada poznato da će Srbiju u Kopenhagenu predstavljati delegacija na najvišem nivou koju će predvoditi premijer Mirko Cvetković.
Kerim je upozorio da je situacija sa klimatskim promjenama prilično dramatična i da je potrebno u Kopenhagenu postići zajedničku viziju i sporazum o reduciranju štetnih gasova za 50 odsto i ne dozvoliti da se prosječna temperatura na planeti poveća za više od 1,2 do dva odsto.
“To ima veze sa pitanjima života svih ljudi na planeti. Ukoliko se nastavi trend i ne dođe do sporazuma u Kopenhagenu, mislim da ćemo biti suočeni sa neviđenom katastrofom u kojoj postoji opasnost da nestane 45 zemalja članica UN, uglavnom ostrvskih zemalja u Pacifiku”, rekao je Kerim ističući da je situacija više nego ozbiljna i urgentna.
Kerim je podržao napore Vlade Srbije u afirmaciji vrijednosti UN, a posebno u složenom i delikatnom pitanju klimatskih promena.
Podsjećajući da UN danas obilježavaju Dan djeteta, on je naveo da je dužnost svih da djeci svijeta ostave planetu na kojoj će moći da žive normalno i dostojanstveno