BANJALUKA, U regionu Balkana potrebno je formirati zajednički fond rizičnog kapitala /venčer fond/, koji bi finansirao pomoć poslovnoj realizaciji tehničkih inovacija, ali bi i Republika Srpska trebalo da bude suvlasnik jednog takvog fonda na svom nivou, rečeno je u Banjaluci na seminaru “Obezbijedi sebi investitora”.
Direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Slobodan Marković rekao je da je ova institucija iskoristila Međunarodnu izložbu ideja, inovacija i stvaralaštva “INOST mladih 2013” da inovatorima predstavi mogućnost učestvovanja u narednom Balkan venčer forumu u Sofiji u maju, gdje mogu doći do investitora koji će poslovno realizovati njihovu inovaciju.
On je precizirao da se ovakvi regionalni venčer forumi organizuju dva puta godišnje, u maju i septembru, i da će naredne godine takav forum biti održan na Jahorini, što bi trebalo podstaći domaće inovatore, ali i resorna ministarstva i finansijske institucije da im pomognu.
“Osim što ćemo iznaći mogućnost da finansiramo odlazak nekome ko je kvalifikovan za izlaganje proizvoda na forumu, pokušaćemo da pomognemo i kod samog apliciranja”, rekao je Marković.
Prema njegovim riječima, apliciranje za Balkan venčer forum je individualna stvar, a posao Agencije je da inovatorima pokaže mogućnost i adrese na koje mogu aplicirati za predselekciju za učešće, gdje bi se predstavljali investitorima.
“Čitava filozofija ulaganja u inovacije sastoji se u tome da je danas u vrijeme tehnoloških promjena brzina penetracije novih ideja tolika da nema vremena da se čeka uspjeh pa da se procjenjuje da li da se ulaže. Ona u današnje vrijeme u roku od godinu dana već pokaže potencijal, i da od deset ideja jedna profitira na tržištu, ona vrati sav uloženi novac”, istakao je Marković.
Grafički dizajner iz Doboja Ognjen Krivokapić, koji je učestvovao na Balkan venčer forumu u Beogradu sa internet igrom “Tvisted rok menadžer” na društvenoj mreži Fejsbuk, rekao je da je dobio moguće investicione partnere.
Prema njegovim riječima, aplikacija za učešće na ovom forumu nije teška, jer se realizuje u internet formi, a prijavljuju se preduzetnici u najranijoj fazi stvaranja posla, što je posebno izraženo kod informacionih tehnologija, jer su za njih potrebna mala ulaganja da bi se ostvarili veliki finansijski rezultati.
“Pošto smo stanovnici Inovacionog centra Banjaluka, preko njih smo čuli za Balkan venčer forum, ali su informacije dostupne i medijski. Tu su prisutni investitori vrijedni tri milijarde evra i jako je bitno dobro pripremiti prezentaciju proizvoda”, rekao je Krivokapić.
Seminar je organizovala Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća povodom početka implamentacije VIBE projekta.
VIBE /Venture initiative in the Balkan Europe/ je projekat koji sufinansira EU iz sredstava IPA fondova u okviru Programa za transnacionalnu saradnju jugoistočne Evrope sa ciljem identifikacije postojećih izvora finansiranja dostupnih inovativnim preduzećima iz regiona i efikasne podrške inovativnim pojedincima, malim i srednjim preduzećima, kako bi postali atraktivni za potencijalne investitore.
Implementacija projekta trajaće dvije godine u 12 zemalja regiona. Srna