SARAJEVO, BANJALUKA, U BiH je u maju ove godine potražnja za radnicima bila manja za 37 odsto u odnosu na isti period prošle godine, podaci su portala posao.ba.
”Početkom godine pad potražnje bio je manje izražen, dok je najizraženiji u u maju, kada je potražnja za radnicima u odnosu na april smanjena za 21 odsto”, navela je Nermana Ajanović-Hajdarpašić, voditelj marketinga portala posao.ba.
Ona je kazala da je primjetan pad potražnje u većini kategorija, najveći pad je zabilježen u oblasti transporta i logistike, a slijede ih i građevinarstvo i administrativne usluge.
”Postoje djelatnosti koje su zabilježile rast potražnje za kadrovima i to u državnoj službi i upravi, farmaciji i biotehnologiji, bankarstvu, zaštitarskim uslugama, poljoprivredi, pravu, turizmu, zdravstvu i dizajnu”, pojasnila je Ajanović-Hajdarpašićeva.
Međutim, kazala je Ajanović-Hajdarpašićeva, s obzirom na to da je evidentan rast stranih investicija i da pojedine domaće kompanije, uprkos krizi, i dalje bilježe pozitivno poslovanje, za nadati se da se slabije interesovanje za radnu snagu neće nastaviti.
Kako se očekuje, dodala je ona, tokom ljetnog perioda ponovo će biti pojačana potražnja za radnicima, a početkom jeseni posebno.
”Istraživanje koje smo sproveli o kretanjima na tržištu rada pokazuje da čak 83 odsto poslodavaca ima potrebu za radnicima raznih zanimanja, što znači da šanse za zapošljavanje ipak ima uprkos recesiji”, istakla je Ajanović-Hajdarpašićeva.
Zdravko Ostojić, predsjednik Unije poslodavaca RS, kazao je da je sigurno da je pala potražnja za radnom snagom od početka ove godine.
”Mi imamo pritisak i dolazak velikog broja radnika iz okolnih zemalja, Slovenije i slično gdje je još veći pad potražnje za radnom snagom, ali ne vjerujem da je procenat kod nas baš tako veliki”, kazao je Ostojić.
On je naveo da je njegova firma takođe zabilježila pad potražnje u prva tri mjeseca ove godine i da neće primiti toliko radne snage kao prošle godine, ali da su ipak primili 70 sezonskih radnika.
”U građevinarstvu je, koliko znam, problem što nema kvalifikovanih radnika, tesara, zidara, keramičara, molera, što znači da moramo obrazovanje uskladiti s tržištem rada”, naveo je Ostojić.
On je naveo da je sigurno da će građevinarstvo pretrpjeti veliki udar jer su smanjene investicije i da je u prva tri mjeseca ove godine zabilježen pad obima posla za oko 20 odsto.
Prema njegovim riječima, teško je procjenjivati kada će doći do stabilizacije u ovoj oblasti ali smatra da do toga sigurno neće doći u toku ove godine.
Obrad Belenzada, predsjednik Konfederacije sindikata RS, kazao je da se u pozadini svjetske ekonomske krize krije svašta.
”Sav nerad se sveo na ekonomsku krizu i sve se pravda krizom, ali ja smatram da je to ipak nerad. Čini mi se da bi se u BiH prvo trebalo krenuti s radom u privredi i pokretanjem bar onog njenog dijela gdje je to moguće, poljoprivreda, prehrana i slično. Tada bi sve bilo drugačije”, naveo je Belenzada.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, kazala je da na smanjenje potražnje za radnicima utiču ekonomska kriza, kao i nedostatak onih profila radnika koji su potrebni tržištu rada.
”Veliki broj preduzeća je zatvoren, poslodavci imaju manje posla što direktno utiče na smanjenje potražnje za radnicima, a sa druge strane imamo manjak radnika koji su potrebni na tržištu”, navela je Mišićeva.
Branka Šljivar, portparol Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS, kazala je da je prema podacima Zavoda za zapošljavanje RS u maju ove godine zaposleno 1.968 lica, što je za 21 odsto manje u odnosu na isti mjesec lani.Nezavisne novine