BEOGRAD/PRIŠTINA, Kosovski biznismeni traže od vlade Kosova da potpuno blokira ulazak robe iz Srbije i BiH i da se pronađe alternativa, piše prištinski dnevnik Ekspres.
Predstavnici zajednice preduzetnika smatraju da Kosovo mora da odluči kako će odgovoriti na ponašanje Srbije i Bosne i Hercegovine, koje ne priznaju zvanične dokumente “Republike Kosovo”.
Predstavnik Privredne komore Kosova Safet Grdžaliu je rekao da je bilo kontakata sa predstavnicima privrednih komora Albanije, Makedonije i Turske, kako bi se našli alternativna rešenja.
“Naći će se alternativa i na kosovskom tržištu neće ništa nedostajati, u slučaju blokade proizvoda iz Srbije i Bosne”, rekao je Grdžaliu za “Ekspres”.
Predstavnike preduzetnika ne zadovoljava najava kosovskog ministra trgovine i industrije Ljutfija Žarkua da se proizvodi iz Srbije i BiH dodatno oporezuju sa 10 odsto.
“Ako postoji spremnost za sprovođenje mjera reciprociteta onda je lakše obrazložiti totalnu blokadu nego oporezovanje od 10 odsto”, izjavio je za “Ekspres” direktor Instituta za napredne studije GAP u Prištini Špend Ahmeti.
Prema njegovim riječima, “najbolja mjera u ovom slučaju bi bila blokada pa onda neka Srbija i Bosna traže održavanje sastanaka organa CEFTE, jer one gube više od ove blokade”.
Na Kosovo iz Srbije godišnje stiže roba vrijedna oko 250 miliona evra, najviše proizvodi od žita, građevinski material, gorivo, lijekovi.
Kosovski eksperti smatraju da se većina proizvoda koji dolaze Srbije može proizvoditi na Kosovu, dok se ostali mogu uvoziti iz drugih zemalja, bile to ostale zemlje regiona ili Evropska unija.
Srbija i BiH od 3. novembra prošle godine ne dozvoljavaju uvoz niti tranzit robe sa Kosova zbog toga što u carinskim dokumentima stoji pečat “Carine Kosova”, umijesto Carine UNMIK-a, kao što je to bio slučaj prije tog datuma.
Na KiM se godišnje plasira hrana za 400 miliona USD
Saradnik Privredne komore Srbije (PKS) Branisalv Gulan izjavio je da je tržište Kosova i Metohije veoma značajno za Srbiju, jer se na njega godišnje plasira hrana u vrijednosti od oko 400 miliona dolara. B92