BANJALUKA, Potpredsjednik Svjetske banke za regiju Evrope i centralne Azije Šigeo Kacu uputio je čestitke gradonačelniku Banjaluke Dragoljubu Davidoviću i njegovim saradnicima na stalnim naporima za unapređenje grada i gradske uprave.
Kacu je nakon sastanka delegacije Svjetske banke sa Davidovićem rekao novinarima da je ovo njegova druga posjeta Banjaluci i da je impresioniran očiglednim napretkom i razvojem grada, kao i činjenicom da Banjaluka koristi nove izvore sredstava i inovativne mehanizme za finansiranje.
“Upravo smo obaviješteni da je Banjaluka prvi put izdala obveznice, što je važno ne samo za pronalazak novih resursa za izgradnju infrastrukturnih objekata nego i stvaranje novog materijala za finansijski sektor i tržište kapitala”, rekao je Kacu.
On je dodao da je na današnjem sastanku bilo riječi i o mogućnostima za buduću saradnju i o prioritetima za dalje investiranje, te izrazio očekivanje da će Svjetska banka biti u mogućnosti da nastavi da pruža podršku gradu Banjaluci.
Kacu je rekao da bi nedavni izvještaj Svjetske banke o investicionoj klimi u 22 grada regiona trebalo shvatiti kao mogućnost upoređivanja iskustva i načina rješavanja različitih problema u različitim gradovima, te na osnovu toga identifikovati uzroke problema i pokušati napraviti promjene.
On je pojasnio da je ocjena investicione klime obuhvatala samo četiri oblasti, te da bi za ocjenu ukupne klime za investiranje trebalo uključiti daleko više elemenata.
Kacu je rekao da razumije da se Gradska uprava suočava sa istim problemima kao i ostali investitori kada pokušava da investira u infrastrukturu, te pozvao i ostale nivoe vlasti koji su odgovorni za te probleme da se priključe procesu reformi i eliminišu prepreke.
On je istakao da investori često uopšte ne razmatraju ko je odgovoran za šta, oni razmatraju opšti investicioni okvir i tamo gdje je povoljnije investiraju.
Gradonačelnik Banjaluke rekao je da je delegaciji Svjetske banke predstavio opšte stanje u gradu i izrazio interes za dalju saradnju sa bankom u vezi sa određenim projektima, prije svega nastavkom sanacije deponije u Ramićima.
Komentarišući navode iz izvještaja Svjetske banke da je Banjaluka, sa Sarajevom i Mostarom, među gradovima sa negativnom klimom za ulaganja, Davidović je rekao da je lokalna uprava preduzela niz mjera kako bi se izašlo u susret zainteresovanim investitorima, te da je najmanji problem u lokalnim zajednicima.
“Uzroci leže u institucijama, entitetskim ili državnim i zakonskim rješenjima i iz toga proizilaze problemi”, rekao je Davidović i dodao da je ovaj izvještaj Svjetske banke signal da se u BiH ljudi na svim nivoima vlasti više okrenu ovim pitanjima, kako bi sva ograničenja i smetnje otklonili i da bi bilo više investitora.
Davidović je predložio da Banjaluka bude domaćin predstavnicima 22 grada koja se navode u izvještaju Svjetske banke, uz prisustvo entitetskih vlada, kako bi čuli probleme drugih i stekli predstavu o njima.
Direktor Svjetske banke za BiH i koordinator za region jugoistočne Evrope i centralne Azije Džejn Armitaž rekla da je ideja o sastanku odlična i zahvalila za sugestije.
Ona je istakla da na osnovu ovog izvještaja gradovi u regionu mogu da razmjenjuju iskustva i znanja, a na osnovu toga region može da unaprijedi poslovno okruženje i bude konkurentniji.
Armitaž je rekla da je na sastanku bilo riječi i o projektu upravljanja čvrstim otpadom i projektu za opštinske usluge.