BANJALUKA, Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić i izvršni direktor Instituta za energetiku i ekologiju /IEE/ Dragiša Zečević potpisali su danas ugovor o osnivanju privrednog društva “Eko-toplana Banjaluka”, čime se, kako su naveli, rješava najkrupniji komunalni i finansijski problem grada na Vrbasu.
Radojičić je izrazio očekivanje da će već u četvrtak, 1. juna, početi pripremni radovi na novoj toplani, koja će biti izgrađena u blizini dosadašnje.
“Konačno dobijamo pouzdano i kvalitetno grijanje u Banjaluci. Dobićemo cjelodnevno grijanje u odnosu na dosadašnji dnevni režim, ali i velike finansijske efekte. Dosadašnje sezone značile su 10 do 20 miliona KM čistog troška za grad, jer je novac odlazio vani za nabavku mazuta”, rekao je Radojičić novinarima.
On je dodao da će sada za kupovinu novog energenta biti potrošeno 15 do 20 miliona KM na domaćem tržištu.
“Dobićemo profitalnu firmu i pouzdanog partnera. Želim zahvaliti kompaniji IEE sa podizvođačima i cijelim konzorcijumom koji imaju kapacitet da izvedu projekat nove toplane u garantovanom roku od sedam mjeseci od početka radova da bismo iduće sezone imali grijanje na bio-masu”, istakao je Radojičić.
On je rekao da grijna sezona u Banjaluci počinje od 15. oktobra, te da će stara toplana morati da obezbijedi grijanje sve dok se nova u potpunosti uključi.
Gradonačelnik Banjaluke rekao je i da će stara toplana i dalje postojati kao privredno društvo, ali će biti restrukturisana, a veći broj radnika tog preduzeća zaposliće se u novoj toplani.
Kada je riječ o cijeni grijanja za građane, Radojičić je naveo da ona neće biti mijenjana po metru kvadratnom, dok će za Banjalučane koji imaju kalorimetre biti uveden novi tarifni sistem.
Radojičić je ocijenio da ovaj kapitalni projekat ne bi mogao biti realizovan bez podrške Vlade Srpske i republičkih institucija.
Direktor IEE-a Dragiša Zečević naglasio je da će Banjaluka, osim nove toplane, dobiti savremenu toplifikacionu mrežu, logistički centar za bio-masu i novu dimenziju odnosa sa potrošačima.
“Tehnologija u novoj toplani djelo je domaćih stručnjaka čime se pokreće domaća elektro, mašinska i građevinska industrija”, istakao je Zečević.
Direktor “Šuma Republike Srpske” Risto Marić poručio je da će za novu toplanu biti obezbijeđeno dovoljno bio-mase i drvnog sortimenta za proizvodnju drvne sječke.
Potpisivanju ugovora u prostorijama banjalučke Gradske uprave prisustvovali su predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić i najviši predstavnici gradske vlasti. Srna