BANJALUKA, Predstavnici banjalučkih banaka – Komercijalne i Unikredit banke – i Ministarstva finansija Republike Srpske (RS) potpisali su danas u Banjaluci ugovor o regulisanju međusobnih odnosa u vezi sa subvencionisanjem kamatnih stopa na kredite za nabavku određeni trajnih potrošnih dobara u ovoj godini.
Ugovor su potpisali ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić, direktor Komercijalne banke Banjaluka Srđan Šuput i direktor za upravljanje proizvodima iz Unikredit banke Banjaluka Darko Stupar, a potpisivanju su prisustvovali premijer RS Milorad Dodik i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađan Dinkić.
Dodik je rekao novinarima nakon potpisivanja da u vrijeme kada se regija, ali svijet suočavju sa značajnim ekonomskim i finansijskim problemima, ovim počinje jedna faza koja najveću korist treba da donese poljoprivrednim proizvođačima koji će traktore nabavljati pod povoljnijim uslovima.
On je naglasio da se nakon mjesec dana od potpisivanja Sporazuma o privrednoj saradnji u Beogradu ulazi u njegovu realizaciju, te da je riječ o saradnji koja obuhvata prodaju robe iz Srbije na prostoru Srpske i obratno, sa ujednačenim kriterijumima.
“Veoma je efikasno odrađen tehnički dio priprema za realizaciju i danas već počinje onaj dio koji se odnosi na traktore, a od septembra i dio koji se odnosi na automobile “fijat-punto” , kao i na plasman namještaja u Srbiju”, rekao je Dodik.
On je istakao da je Vlada Srbije veoma energično radila na ovom projektu, te da je bitno pomogla u osmišljavanju odluka koje su se za ove aktivnosti morale donijeti, a što će biti i putokaz za neke druge vidove saradnje do kojih će sigurno doći u narednom vremenu.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađan Dinkić naveo je da je prošlo kratko vrijeme od iznošenja osnovne ideje, potpisivanja sporazuma, donošenja odgovarajućih odluka dvije vlade, pa do početka prodaje prvo traktora, a uskoro i “punta”.
“Od danas krećemo i sa prodajom namještaja iz RS na tržištu Srbije, a ono što je važno jeste da svakodnevno pokazujemo da Sporazum o specijalnim i paralelnim odnosima živi u praksi”, rekao je Dinkić.
Prema njegovim rječima, pospješivanjem međusobne razmjene biće omogućeno građanima RS i Srbije da dođu što povoljnije do kvalitetnih proizvoda.
“Program potrošačkih kredita dao je u Srbiji velike efekte, jer u uslovima ekonomske krize olakšava ljudima da dođu do nekih dobara koji im trebaju pod povoljnim uslovima”, rekao je Dinkić, dodajući da kupci u RS imaju povoljnije uslove koji se ogledaju kroz niže kamatne stope.
On je dodao da su dileri auto-kuća iz RS naveli da već imaju veći broj upisanih građana koji žele da kupe automobil “punto”, te da će srbijanski partneri zatražiti od “Fijata” da krenu sa isporukama prije septembra.
Ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je da vlade RS i Srbije izdvajaju subvencije iz svojih budžeta za kupovinu traktora i automobila marke “punto” u RS, dok Vlada RS iz svog budžeta izdvaja subvenciju za kamatne stope čime omogućava da se ovi proizvodi kupe na kredit na sedam godina uz maksimalnu kamatnu stopu za krajnjeg potrošača od 4,5 odsto.
On je dodao da Vlada Srpske subvencioniše sa pet procentnih poena, a dok će Vlada Srbije izdvajati subvencije na kamatne stope za proizvođače namještaja i turističke agencije iz RS.
Džombić je pojasnio da je današnjim potpisivanjem ugovora za kreditiranje kupovine traktora i “punta” postignuta kamatna stopa od 3,7 na godišnjem nivou na traktore i 4,5 odsto za automobile na godišenjm nivou, te da se očekuje da će zbog velikog interesa biti značajnih aktivnosti po ovim pitanjima.
Predstavnici Vlada Srbije i RS 15. juna u Beogradu potpisali su Sporazum o saradnji u oblasti privrede, koji se odnosi na izvoz i kupovinu automobila “Fijat punto”, traktora “IMT”, namještaja i korišćenje turističkih aranžmana pod subvencionisanim uslovima.
Sporazum su potpisali potpredsjednici vlada Mlađan Dinkić i Jasna Brkić, uz prisustvo premijera Srbije i RS, Mirka Cvetkovića i Milorada Dodika.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
svaka cast komercijalnoj banci, cujem da daju bez ziranata kredite za punta i traktore. pohvalno i za vladu srbije sto je ovo gurala
Nisam baš pratio ova dešavanja. Kakvu korist ima Republika Srpska od davanja subvencija?
“Vlasnici kapitala i biznisa kod radnika poticati će i stimulirati potrebu
da kupuju njihovu skupu robu: stanove, kuće i tehnologiju, obvezujuci ih
pritom da ulaze u skupe hipotekarne kredite do nivoa neizdrzivosti… I na
kraju ti neplaceni dugovi će izazvati bankrot banaka, koje će morati biti
nacionalizirane, a država ce onda krenuti putem koji vodi u
komunizam…” (Karl Marx, 1867. Das Kapital)
Koji je racionalan motiv da Vlada RS novcem iz budžeta (sredstvima poreskih obveznika iz RS) pomaže prodaju inostrane robe (npr.: punto kojeg proizvodi italijanski Fiat u Srbiji)?????
Ma ni u srbiji ne postoji racionalni razlog za subvenciju. Efekti ograničeni i kratkorični, a posljedice dugoročne.Više o tome u kolumni Bankarski raj Nebojše Katića u Politici.