BANJALUKA, Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Igor Vidović i ministar uprave i lokalne samouprave Lejla Rešić potpisali su sporazum o uspostavljanju mreže za povoljno poslovno okruženje u Srpskoj sa predstavnicima Privredne komore, Saveza opština i gradova i Razvojne agencije Eda Banjaluka.
Vidović je istakao da je riječ o projektu koji ima za cilj podizanje kvaliteta administrativnih usluga lokalnih zajednica, kako bi se privukli strani investitori i olakšalo njihovo poslovanje.
“Kroz pilot-projekat već su prošli Banjaluka i Prijedor. Nakon uspješnog provođenja projekta, lokalne zajednice dobijaju sertifikat povoljnog poslovnog udruženja, što im je svojevrsna promocija pred investitorima”, rekao je Vidović novinarima.
Rešićeva kaže da je cilj podstaći lokalne zajednice da budu što konkurentnije na tržištu.
“Naš posao je da promovišemo projekat i podstaknemo sve više lokalnih zajednica da se takmiče da što bolje riješe imovinsko-pravne odnose, urede industrijske i poslovne zone, te sve ono što je jednom investitoru potrebno da započne posao”, naglasila je Rešićeva.
Direktor sektora granskih udruženja Privredne komore Srpske Pero Ćorić naglasio je da je uređenje poslovnog okruženja lokalne zajednice bitno, ne samo za strane investitore, već uopšte za privredne subjekte.
Izvršni direktor “Naleda”, organizacije koja je razvila standard za sertifikaciju lokalnih samouprava, Violeta Jovanović rekla je da se ovaj program u Srbiji provodi od 2007. godine, gdje iskustvo pokazuje da su opštine koje su dobile sertifikat, za više od tri puta povećale broj investitora.
“Ohrabruje nas svesrdna podrška institucija Republike Srpske, koje imaju važnu ulogu, jer treba da budu motivator opštinama da streme ovim standardima i da se zajedno promovišu pred mogućim investitorima”, istakla je Jovanovićeva.
Ovaj program je, tvrdi ona, napravljen kao uputstvo za lokalne zajednice kako da se bave lokalnom privredom i kako da unaprijede svoje servise da bi privreda bila zadovoljna.
“To znači da opština sve procedure koje su u njenoj nadležnosti treba da učini jasnim, javnim i efikasnim, da uredi strateške i prostorne planove, da obezbijedi lokacije za ulagače, industrijsku zonu i da pripremi sve podatke potrebne investitorima od ponude radne snage, postojećih preduzeća i slično”, dodala je Jovanovićeva.
Investitori, tvrdi ona, prvenstveno traže jednostavnu birokratiju, zatim pouzdanost lokalnih partnera, pa tek onda određene finansijske olakšice, koje očekuju kad se odluče na ulaganje.
Potpisivanju sporazuma prisustvovali su predstavnici njemačke organizacije GIZ, koja je preko svog otvorenog regionalnog fonda sa ekspertske i finansijske strane podržala uspostavljanje sertifikacije povoljnog poslovnog okruženja za lokalne zajednice u jugoistočnoj Evropi. Srna