BANJALUKA, Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić i predsjednik Privredne komore rumunskog okruga Prahovo Aurelijan Gugulesku potpisali su danas u Banjaluci sporazum o saradnji, sa ciljem povećanja trgovinske razmjene između dvije regije.
Račić očekuje da će trgovinska razmjena biti strukturisana na kvalitetan način da bi bio ostvaren što veći stepen pokrivenosti uvoza izvozom.
Osim povećanja spoljnotrgovinske razmjene, Račić je najavio i organizovanje naučnih skupova, te učešće u zajedničkim projektima koji se finansiraju iz fondova Instrumenta pretpristupne pomoći EU /IPA/.
Račić kaže da dosadašnja trgovinska razmjena BiH i Rumunije nije bila na zadovoljavajućem nivou i navodi da je u prvih sedam mjeseci ove godine iz Republike Srpske u ovu zemlju ostvaren izvoz od 10 miliona evra, a uvoz oko 15 miliona evra.
Prema njegovim riječima, mogućnost plasmana postoji za određene proizvode Rafinerije ulja Modriča, gdje se trgovina već odvija, za drvnu industriju, te proizvode poljoprivredne i prehrambene industrije, dok se u Republiku Srpsku uvoze industrijski alkoholi i živa stoka.
Predsjednik Privredne komore Prahovo Aurelijan Gugulesku rekao je da se današnjim sporazumom nastoje pronaći što konkretniji oblici saradnje između ekonomija dvije regije, ali i BiH i Rumunije u cjelini.
On je precizirao da sektori potencijalne saradnje podrazumijevaju uvoz i izvoz mesa i mesnih prerađevina, voća, kao i vino, s obzirom da je okrug Prahovo širom Evrope poznat po kvalitetnom crvenom vinu. Tokom sastanka bilo je riječi i o izgradnji mini hidroelektrana i oblasti takozvane zelene energije.
Gugulesku očekuje da će poslovna delegacija banjalučke regije, predvođena predsjednikom komore Račićem, uskoro posjetiti Prahovo kao jednu od ekonomski najvažnijih regija Rumunije, dok je za narednu godinu predviđena posjeta delegacije Prahova Banjaluci.
Ambasador Rumunije u BiH Filip Teodoresku istakao je da je današnji sporazum samo prvi korak u uspostavljanju bolje saradnje, ne samo dvije regije, već i Republike Srpske i BiH sa Rumunijom.
On je dodao da u obje regije postoje potencijali koje treba iskoristiti, te da je u potpisivanju današnjeg sporazuma značajnu ulogu odigrala Ambasada BiH u Rumuniji.
Ambasador BiH u Rumuniji Duško Kovačević naveo je da je spoljnotrgovinska razmjena dvije zemlje u prošloj godini iznosila oko 144 miliona evra, pri čemu je izvoz iz BiH u odnosu na 2011. godinu povećan za 80 odsto.
“To još nisu velike brojke, jer je ukupan izvoz u Rumuniju oko 58 miliona, a uvoz oko 88 miliona evra”, naveo je Kovačević.
Govoreći o perspektivnim kompanijama za saradnju, Kovačević je istakao da su u toku dogovori o posjeti predstavnika Rafinerije ulja Modriča Rumuniji radi plasmana proizvoda na ovo tržište.
On je podsjetio da je prošle godine preduzeće “Trudbenik” iz Doboja ostvarilo veoma dobru saradnju sa kompanijom “Elektroprecizija” iz Brašova, u čemu im je pomogla ambasada.
Kovačević je rekao da su tokom posjete člana Predsjedništva BiH Nebojše Radmanovića najvišim zvaničnicima Rumunije bilateralni odnosi dvije zemlje ocijenjeni kao izuzetno dobri, ali da treba raditi mnogo više na uspostavljanju ekonomskih odnosa. Tada je potpisan sporazum o ekonomskoj saradnji Vlade Rumunije i Savjeta ministara BiH.
“Potpisivanje današnjeg sporazuma je konkretizacija ovih prethodnih događaja”, rekao je Kovačević. Srna