BANJALUKA, Ministar uprave i lokalne samouprave Lejla Rešić i direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Darko Tomaš potpisali su u Banjaluci Sporazum o korištenju podataka iz centralne baze drugog primjerka matičnih knjiga.
Rešićeva je istakla da je će ovim sporazumom Fond ostvariti bolju kontrolu svih korisnika, odnosno kontrolu matičnih knjiga umrlih i time spriječiti sve moguće malverzacije, te obezbijediti uštede.
“Ovaj sporazum smo prije dvije godine potpisali i sa Fondom penzijsko-invalidskog osiguranja /PIO/, a osnovna ideja je da našim korisnicima obezbijedimo najbolje i najbrže moguće servise i pružimo im kompletan uvid u matične knjige umrlih”, rekla je Rešićeva novnarima nakon potpisivanja sporazuma.
Prema njenim riječima, to će ubrzati rješavanje pitanja sa kojima se fondovi suočavaju, odnosno omogućiti bolju kontrolu isplata po osnovu različitih prava.
“Sporazumi sa fondovima su za nas prvi koraci. Vjerujemo da ćemo, uz neke tehničke pretpostavke, sporazume proširivati i obuhvatati sve više korisnika”, napomenula je Rešićeva.
Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Darko Tomaš istakao je da će Fond biti u mogućnosti da sa Ministarstvom uprave razmjenjuje podatke iz matične evidencije o umrlim licima i na taj način ažurira svoju evidenciju osiguranih lica.
“Ti podaci su nam posebno važni na kraju kalendarske godine, kada utvrđujemo broj osiguranih lica i na osnovu toga planiramo sredstva za domove zdravlja u Republici Srpskoj”, objasnio je Tomaš.
On je dodao da će o konkretnim uštedama moći govoriti kada počnu sa korištenjem podataka, odnosno kada svaki mjesec dobiju nove podatke o osiguranicima koji su preminuli u prethodnom mjesecu.
Potpisivanju sporazuma prisustvovao je i direktor Fonda PIO Mladen Milić koji je rekao da je ova fond, u protekle tri godine, koliko koristi podatke Ministarstva, uštedio nekoliko desetina miliona KM.
“Sporazum je na snazi dvije godine, a prije toga smo imali godinu dana testiranja saradnje. Za to vrijeme smo pravovremeno obustavili isplatu 110.000 pojedinačnih penzija za korisnike koji su preminuli i na taj način ostavili najmanje 20 miliona KM u budžetu Fonda i budžetu Srpske“, poručio je Milić.
On je dodao da je Fond PIO imao slučaj korisnika iz Modriče, kome je penzija isplaćivana 16 mjeseci nakon smrti jer rodbina nije prijavila smrt iako je zakonski obavezna.
“Danas to ni teoretski nije moguće jer smo u elektronskoj vezi sa bazama podataka Ministarstva uprave, odnosno izvodom matičnih knjiga umrlih. Mi te podatke dobijamo krajem mjeseca, kada izvršimo presjek i sve matične brojeve unesene u matičnu knjugu umrlih filtriramo kroz našu bazu i obustavljamo isplatu penzija”, naglasio je Milić.
Prema njegovim riječima, u prosjeku se u matičnu knjigu umrlih mjesečno upiše oko 1.000 do 1.100 građana Republike Srpske.
Milić je dodao da je, osim sa Ministarstvom uprave, Fond PIO potpisao i niz bilateralnih sporazuma sa zemljama okruženja, pa osim baze od 205.000 korisnika u Republici Srpskoj raspolažu i bazom sa 45.000 korisnika u zemljama bivše Jugoslavije. Srna