SARAJEVO, Čelnici Saveza samostalnih sindikata BiH i Vlade FBiH potpisali su danas Protokol o međusobnoj saradnji, a tek će uslijediti definisanje problema u FBiH, moguća rješenja i postavljanje rokova za njihovo izvršenje.
Saradnja je predviđena u oblastima radnopravnih odnosa, kolektivnog pregovaranja, socijalne politike, ekonomije i zakonodavstva.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata (SSS) BiH Ismet Bajramović je kazao da je protokol konkretizacija prethodnog potpisanog 12. januara sa SDP, SDA, HSP i Radom za boljitak, koje čine novu parlamentarnu većinu na nivou FBiH. Naglasio je da sad slijedi teži put – implementacija platforme ovih stranaka i zahtjeva Sindikata.
Među najvažnijim zahtjevima Bajramović je naveo uvezivanje staža za oko 45.000 radnika, za šta se duguje 450 miliona KM, investicije, donošenje zakona o proglašenju javnih dobara i o njihovom upravljanju.
“Imamo slične protokole u tri kantona, a brzo će biti potpisani u Zeničko-dobojskom i Bosanskopodrinjskom kantonu”, rekao je Bajramović.
Na pitanje da li će protokole potpisati u kantonima s hrvatskom većinom s obzirom na to da su pojedini sindikati policije rekli da im ne znači ovaj protokol jer su u njihovim kantonima na vlasti druge stranke (HDZ BiH i HDZ 1190), odgovorio je da će se i to vjerovatno desiti kada budu formirane vlade.
“Ja sam odgovoran za članstvo SSS i sve naše članice biće obuhvaćene protokolom”, rekao je Bajramović.
Premijer FBiH Nermin Nikšić je kao “dodatni iskorak saradnje” najavio da će Vlada FBiH danas usvojiti inicijativu da u određenim radnim tijelima Parlamenta FBiH budu predstavnici Sindikata kao vanjski saradnici kako bi Sindikat i kroz Parlament bio uključen u kreiranje ambijenta u FBiH.
“Protokol je iskorak u partnerskim odnosima, koji će omogućiti dalju saradnju i dijalog. Nema dileme da će Vlada uvažavati ono što na realnim osnovama bude predlagao Sindikat, a očekujemo da se Sindikat u odnosu na Vladu i situaciju odnosi s ozbiljnošću i odgovornošću”, dodao je Nikšić.
Na pitanje o povratku na posao radnika jedne nacionalnosti u firme u kojima su ostali radnici druge nacionalnosti, kao što je slučaj s “Vitezitom”, Nikšić je odgovorio da će pokušati riješiti probleme svih obespravljenih radnika, a oni se ne dijele na Bošnjake i Hrvate. Kazao je i da će tražiti način kako da riješe probleme “Krivaje” i “Pretisa”.
Visoki zvaničnik Evropske unije Miroslav Lajčak izrazio veliku zabrinutost zbog razvoja stanja u BiH. Nezavisne novine