BEOGRAD/ŠTUTGART, Predsjednik Srbije Boris Tadić poručio je sa zasjedanja Zajedničke komisije Srbije i Baden-Virtemberga u Štutgartu da postoje veliki potencijali za produbljivanje ekonomske saradnje i strategijsko povezivanje ove njemačke pokrajine i Srbije.
“Naši odnosi su kroz istoriju imali oscilacije, ali, uvjeren sam da Srbija ne može kreirati svoj razvoj bez Njemačke. Isto tako sam uvjeren i da Srbija može biti pouzdan partner Baden-Virtemberga i Njemačke u svom dijelu Evrope”, rekao je Tadić.
Zajednička komisija Srbije i Baden-Virtemberga juče je u Forchajmu kod Štutgarta usvojila zaključke koji bi u budućnosti, između ostalog, trebalo da rezultiraju pojačanim prisustvom kompanija iz ove njemačke pokrajine na srpskom tržištu, javili su beogradski mediji.
“Nikada nećemo odustati od toga da dovedemo ‘Mercedes’ u Srbiju. Prije nekoliko godina bili smo jako blizu i ‘Mercedes’ je izabrao Mađarsku. Znam da im tamo nije tako dobro kao što bi im bilo u Srbiji”, rekao je Tadić.
On je konstatovao da su Srbi i Nijemci proizvođačke nacije, što potvrđuje oko 360 njemačkih kompanija koje posluju u Srbiji, ističući da u odnosima dvije države postoje brojne neiskorištene šanse.
Predsjednik Tadić ukazao je i na potencijale razvoja odnosa Srbije i pokrajine Baden-Virtemberg u oblastima kulture i nauke, s obzirom na to da veliki broj Srba živi i radi u ovoj njemačkoj pokrajini. “Oko 700 000 građana porijeklom iz Srbije danas živi u Njemačkoj i svi oni govore njemački kao maternji jezik. To je 10 odsto stanovnika Srbije, to su ljudi koji njemačku kulturu nose u sebi i Srbiju čine bliže Njemačkoj”, poručio je Tadić.
Tadić je sinoć u Forchajmu govorio na osnivačkoj sjednici Društva njemačko-srpskog prijateljstva čiji je koosnivač poslanik Bundestaga iz redova demohrišćana (CDU) i predsjedavajući parlamentarnog Odbora za poslove EU Ginter Krihbaum.
Potpredsjednk Vlade Srbije Božidar Đelić, koji je kopredsjedavao sastankom Zajedničke komisije, konstatovao je da je saradnja sa Baden-Virtembergom značajna, ali da je daleko ispod potencijala. On je precizirao da trgovinska razmjena Srbije i ove njemačke pokrajine iznosi oko 250 miliona evra, ali da je deset puta manja od razmjene koju Baden-Virtemberg ima sa Slovenijom.
On je dodao da investicije njemačkih firmi u Srbiju iznose oko 2,6 milijardi evra, od čega su investicije iz Baden-Virtemberga svega deset miliona evra. Đelić je kao buduće prioritete naveo saradnju u oblasti automobilske i elektronske industrije.