RIJAD – BRICS savez uveo je šest novih zemalja u blok na 15. samitu u Johanesburgu prošlog mjeseca. Od tih šest zemalja, pet su zemlje koje proizvode naftu i izvoze milione barela širom sveta svake godine. U pitanju su Saudijska Arabija, UAE, Egipat, Iran i Etiopija, dok je Argentina jedina zemlja koja ne proizvodi naftu.
Postoji veliki rizik da bi Saudijska Arabija i UAE mogli početi prihvatati lokalne valute za naftu i odbaciti američki dolar.
Watcher.Guru piše da je nova misija BRICS-a da okonča globalno oslanjanje na američki dolar i promoviše lokalne valute u svetskoj trgovini. Stoga su velike šanse da bi Saudijska Arabija mogla razmotriti prihvatanje lokalnih valuta kao plaćanja za naftu kako bi smanjila svoju zavisnost od američkog dolara.
BRICS želi da kontroliše tržišta nafte, a uvođenje Saudijske Arabije bio je najbolji izbor. Watcher.guru u tekstu naglašava šta bi se moglo dogoditi s američkim dolarom ako Saudijska Arabija prihvati lokalne valute za podmirenje plaćanja nafte i gasa.
Prije svega, slabljenje američkog dolara bi počelo ako bi Saudijska Arabija prihvatila lokalne valute za trgovinu naftom. Ako Saudijska Arabija zahtijeva da druge zemlje plaćaju samo u lokalnim valutama, onda bi potražnja za američkim dolarom drastično opala. Ovaj potez bi mogao dovesti do toga da se dolar suoči sa depresijacijom na međunarodnom deviznom i deviznom tržištu. Slab dolar bi poskupio uvezenu robu u Sjedinjenim Državama i potencijalno bi uticao na ukupnu američku ekonomiju.
Drugo, druge zemlje će početi da diversifikuju svoje rezerve i akumuliraju druge valute osim američkog dolara. Razvoj tih događaja bi povećao potražnju za drugim lokalnim valutama i stavio ih u direktnu konkurenciju dolaru. Centralne banke širom sveta će, posledično, čuvati rezerve svih valuta i roba poput zlata, čime će dolar dodatno opasti.
Treće, i zaključno, Saudijska Arabija možda neće donijeti takvu odluku jer je njihova valuta, rijal, vezana upravo za američki dolar. Stoga, ako dolar padne, saudijska ekonomija bi se mogla suočiti s implikacijama koje bi mogle ugroziti bogatstvo i lokalnu valutu kraljevstva.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Uvijek su u pitanju troškovi koji su izazvani tim transakcijama. Koji će prodavac a i banka dobrovoljno sam sebi uduplati troškove samo da bi izbjegao korištenje dolara. Fama da netko na silu zahtijeva da se koristi dolar je bajka. Dolar se koristi zato što je najpovoljniji za korištenje i ništa više.