BANJALUKA, Kako bi putem pismonosnih i drugih poštanskih pošiljaka omogućila slobodu komunikacije, te opravdala princip dostupnosti svim građanima RS, pod jednakim uslovima, Pošte Srpske, u poslovanju nailaze na teškoće koje samostalno ne mogu prevazići, saopšteno je iz Pošta.
„Za razliku od drugih javnih preduzeća, Pošte u svom poslovanju, poštujući zakonske propise, nisu u mogućnosti da uskrate ili onemoguće pružanje svojih usluga korisnicima, čak i u slučajevima kada to utiče na njenu rentabilnosti.
Nadalje stoji činjenica da drugi veliki sistemi, bilo državni ili privatni, koji posluju u našem okruženju za svoje usluge imaju osiguran izvor prihoda kroz određeni iznos pretplate na svoje usluge, što nije slučaj sa Poštama Srpske. Takođe, ovi sistemi za neplaćanje usluga od strane korisnika imaju mogućnost uskraćivanja daljnjeg pružanja usuga, dok Pošte Srpske niti mogu niti po zakonu smiju da uskrate korisnicima svoje usluge. U prilog ovome ide i činjenica da u RS postoji veliki broj neprofitabilnih jedinica poštanske mreže, naročito u ruralnim područjima, a Pošte Srpske, kako bi opravdale princip dostupnosti korisnicima, moraju omogućiti njihovu održivost. Takođe, veliki problem predstavljaju cijene rezervisanih poštanskih usluga koje su pod državnim nadzorom, a koje ne osiguravaju pokriće stvarnih troškova i razvojnih potreba poštanskog sistema.
Na prostoru Bosne i Hercegovine, pored Pošta Srpske zastupljena su još dva javna poštanska operatera, čije pojedinačno djelovanje treba da prati i da bude u skladu sa interesima svih poštanski operatera.
Kako Svjetski poštanski savez ne poznaje princip članstva više poštanskih operatera sa područja iste države, već se kao članice javljaju države, BH Pošte (čiji naziv je upitan jer oni predstavljaju operatera samo na području Federacije BiH) su iskoristile priliku te se poistovjetile sa državom Bosnom i Hercegovinom i preuzele članstvo. Učlanjivanjem BH Pošta u Svjetski poštanski savez, Poštama Srpske je i danas znatno otežan status u ovoj najznačajnijoj svjetskoj poštanskoj organizaciji. Predstavljanje poštanskog sistema Bosne i Hercegovine u Svjetskom poštanskom savezu, kao i u drugim međunarodnim organizacijama, trebalo bi osigurati potpunu ravnopravnost svih javnih poštanskih operatera, što se u ovom slučaju javilo kao izuzetak, i na taj način stavilo Pošte Srpske u drugi plan.
Pored neravnopravnog položaja koji zauzima u odnosu na ostale javne poštanske operatere, kao i navedenih problema u cilju održavanja dostupnosti poštanskih usluga na cijelom području pokrivanja, za Pošte Srpske se kao još veći problem javlja djelovanje drugih privatnih poštanskih operatera, koji kršeći Zakon o poštama, obavljaju rezervisane poštanske usluge. Takođe, problem nepoštovanja zakona o rezervisanim poštanskim uslugama, se javlja i u radu pojedinih preduzeća, koja korespondenciju sa svojim korisnicima, ne obavljaju putem javnih poštanskih operatera, već putem sopstvene kurirske službe, iako ove pošiljke spadaju u grupu rezervisanih usluga.
Pošte Srpske su, da bi spriječile ovakvo kršenje Zakona o poštama BiH, te odbranile svoju poziciju javnog poštanskog opreratera, inicirale izmjene ovog Zakona, kako bi se detaljnije definisao pojam rezervisana usluga, te detaljno uredilo tržište poštanskih usluga na području RS, kao i da se bolje utvrde nadležnosti inspektorata za oblast poštanskog saobraćaja. Moramo napomenuti da su zemlje u okruženju zakonskim regulativama zaštitile rezervisanu poštansku uslugu i obezbjedile poštovanje zakona, što je u velikoj mjeri doprinijelo boljem poslovanju poštanskih sistema.
Da bi normalno poslovale u uslovima snažne konkurencije, Pošte Srpske, kao mogućnost opstanka i funkcionisanja vide i u dobijanju subvencije od strane države, koja bi prema Zakonu i načelima poštanske politike trebala osigurati subvecioniranje dijela rezervisanih poštanskih usluga koje je nemoguće pokriti iz redovnog poslovanja.
Navodeći probleme sa kojima se suočavaju u svom poslovanju, Pošte Srpske pokušavaju da približe poslovni ambijent kako vlasniku većinskog kapiala tako i svojim korisnicima. Evidentno je da u cilju zaštite svog poslovanja Pošte Srpske se oslanjaju isključivo na sopstvene resurse i zakonsku regulativu i nemaju niti mogu da imaju represivne metode zaštite svojih usluga. Iako je većina problema zakonski regulisana, dosadašnja praksa pokazuje nepoštovanje zakonskih propisa iz ove oblasti od strane korisnika poštanskih usluga, gdje Pošte Srpske očekuju reakciju nadležnih institucija namijenjenih za obezbjeđenje poštivanja zakonskih normi“, saopšteno je iz Pošta Srpske.
Izvor: Pošte Srpske