BEOGRAD, Dvostruki porezi i poštarina koja je često veća od vrijednosti knjige ili časopisa veliki su problem prilikom transporta knjiga preko Drine, poruka je sa današnjeg okruglog stola na Beogradskom sajmu knjiga o mogućnostima saradnje izdavača Srbije i Republike Srpske /RS/ i sajmova knjiga iz Beograda i Banjaluke.
Iznesen je i primjer da je između Malog Zvornika i Zvornika, koji se za niskog vodostaja Drine mogu praćkom dobaciti, poštarina za knjige i časopise ista kao za Australiju.
Okrugli sto su organizovali Ministarstvo prosvjete i kulture RS i Predstavništvo RS u Srbiji, koji su organizovali i zajednički štand izlagača iz RS na 54. Međunarodnom sajmu knjiga, a pomoglo je i Udruženja izdavača RS.
Direktor Predstavništva RS u Srbiji Mlađan Cicović naglasio je da vjeruje da će i ovaj razgovor biti uspješan i da će dovesti do dobrih prijedloga i novih ideja.
Pomoćnik ministra prosvjete i kulture RS Irena Soldat-Vujanović rekla je da je ovo ministarstvo napravilo analizu u vezi sa dešavanjima na sajmovima knjiga u Banjaluci, Beogradu i na ostalim sajmovima i odlučilo da mijenja pristup, jer jedan broj književnika koji su dobili nagrade nije bio u mogućnosti da prezentuje svoja djela.
“Možda je to bio razlog da smo mi ove godine napravili izuzetak i odlučili da se na štandu Vlade RS, Ministarstva prosvjete i kulture, uz naše Predstavništvo u Beogradu, prikažu oni autori koji su kod nas visokorangirani”, dodala je ona.
Savjetnik ministra kulture Srbije Zoran Hamović podsjetio je na nedavni važan susret sa predsjednikom Vlade RS Miloradom Dodikom i potpredsjednikom Vlade i ministrom prosvjete i kulture Antonom Kasipovićem na kome je bilo riječi o tome kako da se poboljša komunikacija među izdavačima i među piscima.
“Neka vrsta teritorijalnih barijera koja se ponekad uspostavi između RS i Srbije otežava komunikaciju, ali to ne znači da te barijere ne možemo uklanjati i čini se da one više postoje u našim glavama”, dodao je on.
Hamović navodi da je zato potrebno da se komunikacija ubrza, da se stvore oni instrumenti koji će tom ubrzanju dati maha i koji će pospješiti aktivnosti svih institucija, počevši od autora, preko izdavača do biblioteka i drugih kulturnih institucija koje određuju tu aktivnost.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja izdavača RS Nenad Novaković naglasio je da nikada nije bila povoljnija politička klima da se napravi nešto pozitivno.
On je dodao da je danas teže dovesti paket knjiga u Srbiju nego u Frankfurt, a da je poštarina dvaput skuplja od cijene knjige u RS.
Novaković je rekao da je knjiga u RS oporezovana sa 17 odsto, isto kao kafa, zlato, alkohol i cigarete, a da je lokaciju za prodaju knjiga deset puta teže dobiti nego za kockarnicu, mjenjačnicu, kladionicu i slično, te da porez opterećuje i kupca u Srbiji, gdje je porez za knjige nešto niži.
Petar Živadinović iz izdavačke kuće “Paideia” iz Beograda dodao je da i Pošta Srbije uzima dobre pare za poštarinu na knjige koje dođu iz inostranstva, da je otkup za biblioteke do nedavno bio haotičan i da država mora definisati ono šta je obaveza.
“Naša je bruka do smo zatvoreni za izdavače iz RS”, dodao je on i predložio da se postigne dogovor o saradnji u otkupu knjiga.