NJUJORK, Trgovci Kristijan i Aleks Krenmer zaradili su milione dolara prodajući starinsko oružje.
Danas njih dvojica posjeduju staro oružje i vojnu opremu čija se vrijednost procjenjuje na 40 miliona dolara. Veći dio njihovih zaliha je smješten u velikoj hali u ruralnom dijelu Pensilvanije. Unutar hale se nalaze redovi sanduka ispunjeni različitim stvarima sakupljanim više od 40 godina. Tu se može vidjeti 30.000 njemačkih pušaka iz Drugog svjetskog rata, koje su Kristijan i Aleks kupili za 6.000 funti, a sada prodaju svaku od njih za 30 funti. Ovdje se mogu naći zaista izuzetni primjerci naoružanja, kao što je stari gatling mitraljez napravljen u Nepalu 1885. godine, kojeg su ovi antikvari preuredili i sada ga prodaju za 17.000 funti. Tu su i ruske lopate za kopanje rovova iz 1914. godine pronađene u zaboravljenim evropskim skladištima koja datiraju iz doba hladnog rata.
Njihova kompanija IMA čuva starinsko oružje koje potiče iz gotovo svakog većeg rata unazad nekoliko stotina godina, uključujući američki građanski rat i Drugi svjetski rat. Neka od njihovih oružja su korišteni na snimanju poznatih filmova “Pacifik” i “Spasavanje redova Rajana”. Otac i sin godišnje zarađuju više od pet miliona dolara i njihov biznis je u stalnom porastu. Skladište najviše obilazi Aleks, tridesetosmogdišnji bivši skijaš. Na jednoj strani nalazi se 186 vrećica u kojima je oko 200 šljemova bivše njemačke vojske Vermahta.
“Ove šljemove smo pronašli u Estoniji”, objašnjava šezdesetosmogodišnji Kristijan.
“Na njima se nalazi oznaka EE66. Nakon poraza 1945. godine Njemačka nije smjela izvoziti odbačenu vojnu opremu. Da bi izbjegli ovu zabranu trgovci su brisali originalne fabričke oznake s odjeće i šljemova. Ipak, ponekad bi nekim čudom ova oznaka ostala”, dodaje Kristijan, koji ima zavidno znanje istorije sukoba u Evropi. Šljemove inače prodaje po cijeni od 300 dolara. On poznaje imena, datume, mjesta, bitke i proizvođače oružja koje je korišteno u tim sukobima.
Kristijan je strast prema starinskom oružju naslijedio od svog oca biznismena, koji ga je sakupljao. Kada je on umro, Kristijan je naslijedio 300 komada raznog oružja, kao i očevu dozvolu za kupovinu i preprodaju oružja. Posebno mjesto u njegovoj kolekciji zauzima zarđali mač, kojeg je kupio u jednoj antikvarnici kada je imao 12 godina.
“Kada sam bio klinac mislio sam da je mač pripadao britanskom vojvodi Monmutu, ali se kasnije ispostavilo da je pripadao britanskom oficiru koji se borio u bici kod Vaterloa. Bilo je to prvo oružje koje sam kupio i zato ga danas izuzetno cijenim”, zaključio je on, prenose agencije.