BANJALUKA, Kompanija Mtel suočava se sa višemilionskom štetom uzrokovanom poplavama, kojim su pogođena prodajna mjesta, objekti, terminalna oprema, mrežni kapaciteti, bazne stanice, saopšteno je iz kompanije.
Svakodnevno se ulažu ogromni napori da se u potpunosti saniraju posljedice nezapamćenih elementarnih nepogoda na ovim prostorima.
Zaposleni u kompaniji, kao i brojno stanovništvo i privrednici širom zemlje, suočili su se sa gubicima lične imovine, ali i velikim izazovom rada u izvanredno teškim okolnostima s prioritetnim ciljem da komunikacija opstane uprkos višoj sili. S ciljem hitnog osposobljavanja tehničkih kapaciteta i pružanja usluga, veliki broj zaposlenih iz cijele BiH bio je dio dežurnih ekipa za sanaciju mreže u ugroženim područjima.
„U najkritičnijim momentima prioritet je bio osposobljavanje mobilne mreže koja je sve vrijeme bila u funkciji na preko 90% baznih stanica u BiH, a već 18. maja vraćeni su njeni puni kapaciteti”, navodi se u saopštenju.
Najkritičnija situacija je bila u dobojskoj regiji, gdje je u izuzetno kratkom roku osposobljeno 20 baznih stanica.
Kada se voda povukla sa poplavljenih područja, počela je sanacija mrežnih kapaciteta s ciljem potpunog oporavka usluga fiksne mreže, interneta i digitalne televizije.
Čim je omogućen pristup dežurnim ekipama, u najbržem mogućem roku, nerijetko manjem od 24 časa, omogućen je servis fiksne mreže, internet usluga ili usluga Open IPTV-a za 24 000 korisnika na području Doboja, 4000 korisnika u Šamcu i Brčkom, za oko 19 000 korisnika na području grada Banjaluka, 2000 korisnika u Prijedoru, 19 000 u Bijeljini i oko 1500 korisnika na području Zvornika.
Vodeći računa o ugroženim područjima, kompanija Mtel je obrazovnim ustanovama, vrtićima, bankama, bolnicama, opštinskim, republičkim institucijama i graničnim prelazima, hitno obezbijedila privremena rješenja za nesmetano funkcionisanje.
„Za sanaciju i rekonstrukciju mreže izdvajaju se značajna sredstva, što će korisnicima omogućiti ne samo stabilizaciju svih usluga nego i njihov unaprijeđen kvalitet. Ova ulaganja su od velikog značaja kako za stanovništvo na područjima pogođenim poplavama, tako i za razvoj privrede i društva uopšte. Sanacija ne podrazumijeva samo vraćanje u prvobitno stanje već modernizaciju mreže i pristup najmodernijim servisima i najvećim brzinama u BiH, u šta su se već uvjerili korisnici na području Doboja i Banjaluke”, saopšteno je iz Mtela.