BANJALUKA, Nezavisna revizija dala je mišljenje sa rezervom na finansijske izvještaje Rafinerije ulja Modriča za 2012. godinu koju je ova kompanija završila sa poslovnim gubitkom od 1,2 miliona maraka.
Prihodi su iznosili 80 miliona maraka, a rashodi oko 81,3 miliona KM, no s obzirom da je ova kompanija imala i ostalih prihoda od 2,1 milion maraka Rafinerija ulja je, ipak, 2012. godinu završila sa neto dobiti od 28.000 KM. To je znatno manje u odnosu na 2011. godinu kada je neto dobit iznosila 238.000 KM.
U revizorskom izvještaju „Deloitte“, revizor je iznio sumnju na postupanje rukovodstva Rafinerije u pogledu promjene metoda obračuna amortizacije dijela postrojenja i opreme ukupne vrijednosti 22,2 miliona maraka, a koja je korišćena samanjenim intenzitetom za proizvodnju baznih ulja i parafina tokom 2012. godine.
„Društvo nije izvršilo detaljnu analizu potencijalnog obezvređivanja vrijednosti navedene stalne imovine za prošlu godinu, a koja je korišćena samnjenim intenzitetom tokom 2012. godine. Nismo se mogli uvjeriti u adekvatnost računovodstvenog tretmana u obračunu amortizacije za prošlu godinu kao ni u nadoknadivu vrijednost navedene stalne imovine iskazane u nekonsolidovanom bilansu stanja“, ocijenili su revizori.
Potraživanja Rafinerije ulja Modriča od kupaca iznose 13,3 miliona KM, a revizori su izrazili sumnju u mogućnost naplate 1,9 miliona KM.
Revizori su, takođe, skrenuli pažnju i na smanjenje vrijednosti zaliha gotovih proizvoda za oko tri miliona maraka, a koje je Rafinerija obavezna da održava zbog kreditnih zaduženja.
„Društvo je u obavezi da, kao garanciju za uredno vraćanje kredita, održava nivo zaliha gotovih proizvoda vrijednosti 8,1 milion KM, a ta vrijednost na kraju prošle godine je manja je od vrijednosti predviđene ugovorom o kreditu i iznosi 5 miliona KM“ upozorili su revizori.
Vrijednost zaliha sirovina, materijala, gotovih i polugotovih proizvoda iznosi 18,3 miliona KM i manja je od predviđene ugovorm o kreditu za 5 miliona maraka.
„Rafinerija je potpisala i korporativno solidarno jemstvo u cilju obezbjeđivanja zahtjeva ‘Vnješekonom banke“ iz 2008. godine kojim je dogovoreno dostavljanje novčanih sredstava sa limitom do 40 miliona evra. Rukovodstvo smatra da prema njihovom saznanju i informacijama od strane matičnog društva Rafinerija neće biti značajno izložena navedenom riziku od povrata kredita u ime Matičnog društva“, upozoravaju revizori.
Dugoročne obaveze Rafinerije ulja Modriča su 5,67 miliona KM (2011. 4,11 miliona KM). Prihodi od prodaje robe u 2012 godini su iznosili 79,5 miliona KM, što je za oko 4 miliona više u poređenju sa 2011. godinom.
Jelena Despotović