BANJALUKA – Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Đorić izjavio je Srni da poslovna zajednica nije zadovoljna time što se još ne zna visina najniže plate u Srpskoj, a već se približio kraj godine.
“Moj lični stav je da je što se tiče stanja izvoza, fizičkog obima proizvodnje i ukupnih makroekonomskih pokazatelja i stanja u okruženju, realno da najniža plata ostane na sadašnjem nivou od 900 KM“, naveo je Ćorić.
On je rekao da se svake godine dođe u ovakvu poziciju.
“Srbija je najnižu platu odredila krajem avgusta i ona za sljedeću godinu iznosi manje od 900 KM, koliko je kod nas za ovu godinu. Federacija BiH je odredila da je to 700 KM“, naveo je Ćorić.
Prema njegovim rječima, ide se u narednu godinu, a da privrednici u Srpskoj nisu u poziciji da kvalitetno naprave kalkulacije kako bi se mogli dogovarati sa inopartnerima na poznatoj osnovi.
On je naveo da su strani partneri još prije dva-tri mjeseca pozivali domaća preduzeća da daju svoje ponude za narednu godinu.
Ćorić je rekao da je dobijena informacija o rastu cijene električne energije za privredu za 15 odsto, što, prema njegovim riječima, nisu mali procenti.
Predjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić izjavila je ranije da je stav Sindikata da bi najniža plata u Srpskoj za iduću godinu trebala da iznosi 1.050 KM.
Ona je rekla da podaci Poreske uprave govore da su za 11 mjeseci poslodavci uplatili 25 odsto više poreza na dobit u odnosu na prošlu godinu, što jasno govori da je privreda zaradila novac i dio bi trebalo da usmjere ka povećanju plata.
Ukoliko ne bude postignut sporazum socijalnih partnera u vezi sa najnižom platom, konačnu odluku će donijeti Vlada Republike Srpske.
Srna