BERLIN, Poslovna klima u Njemačkoj u septembru je nastavila s poboljšanjem, treći mjesec zaredom, uprkos očekivanjima analitičara i strahovanjima zbog usporavanja kineske ekonomije, pokazuje mjesečna anketa instituta Ifo iz Minhena.
Odgovarajući indeks Ifo, koji mjeri poslovnu konjunkturu na osnovu ankete koja obuhvata sedam hiljada preduzeća, u septembru ove godine dostigao je 108,5 bodova, poslije 108,4 u avgustu, prešavši konsenzus analitičara (108), prenosi Rojters.
Riječ je o najvećoj vrijednosti ovog pokazatelja počev od maja ove godine.
Podindeks koji mjeri aktuelne uslove poslovanja opao je na 114, poslije 114,8 bodova u avgustu (konsenzus 114,7), ali je podindeks koji pokazuje očekivanja poslodavaca za naredni period skočio na 103,3 boda, dok je u avgustu iznosio 102,2, a analitičari su u prosjeku predviđali 101,5 bodova.
Ekonomista ovog instituta, Klaus Vohlrabe, izjavio je za Rojters da je skandal koji je Folksvagen izazvao zbog lažiranja podataka o emisiji štetnih gasova, suviše svjež da bi bio vidljiv u septembarskoj anketi, ali da će se svakako odraziti na rezultate ankete u narednom mjesecu.
Vohlrabe je dodao da usporavanje kineske privrede nije pogodilo rasploženje izvoznika. “Očekivali smo da perspektive izvozne industrije budu malo pogoršane, međutim, to se nije dogodilo, čak su se poboljšale”, rekao je on.
Dodao je i da je najnoviji priliv izbjeglica u zemlju imao pozitivni uticaj na distributivni sektor, posebno na prodaju prehrambenih artikala, koja će se, kako je rekao, po svemu sudeći nastaviti. Ovaj stručnjak zaključuje da je njemačka ekonomija solidna i da Berlin računa na snažnu domaću potražnju, kao i dinamični izvoz, koji će zajedno obezbjediti u tekućoj godini očekivani rast bruto društvenog proizvoda od 1,8 odsto, poslije 1,6 odsto u 2014. godini.
Isti izvor, međutim, podsjeća, da je juče istraživački institut GfK objavio da je raspoloženje potrošača u Njemačkoj pogoršano drugi mjesec zaredom, uglanvom zbog izbjegličke krize. Tanjug