BEČ, Od 12 zemalja srednje i istočne Evrope poslovna klima u BiH je od strane austrijskih investitora najlošije ocijenjena, navodi se u najnovijem poslovnom indeksu austrijske Kontrollbank (OeKB), objavljenom u srijedu.
Prema tim podacima, austrijski investitori najviše povjerenja imaju u Rusiju, Poljsku i Ukrajinu, dok je BiH na posljednjem mjestu.
Volfgang Lueghamer, menadžer za informacije OeKB-a, “Nezavisnim” je rekao da je poslovna klima u BiH sa sedam poena od ukupno stotinu mogućih ocijenjena ispodprosječnom, te da se može predskazati loša poslovna aktivnost u narednih šest mjeseci.
“Čak 81 odsto anketiranih investitora nam je reklo da svoje aktivnosti u BiH neće niti povećavati, niti smanjivati. Samo osam odsto je reklo da će više investirati, dok ih je 11 odsto reklo da će smanjiti svoje aktivnosti u BiH. Ovi podaci pokazuju da investitori neće bježati iz BiH, ali da će biti mnogo manje investicija nego u drugim zemljama”, rekao je Lueghamer.
Razlozi za ovako loše stanje su, kako je istakao, velika ovisnost privrede BiH o zemljama koje su pogođene krizom evra, a u manjoj mjeri i unutrašnja kriza u BiH.
“Istovremeno, nema impulsa povećanja potražnje na unutrašnjem tržištu u BiH koji bi kompenzirali ovu ovisnost”, istakao je Lueghamer.
Igor Gavran, ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH, rekao je da ove ocjene zvuče realno i argumentovano.
“Ranjivost naše privrede i uticaj političke nestabilnosti zasigurno čine da je BiH u najnepovoljnijem položaju ne samo trenutno, nego i u smislu perspektive”, rekao je on.
Loša ocjena BiH od strane austrijskih investitora je, prema njemu, loš znak s obzirom na činjenicu da je Austrija jedan od najvećih investitora u BiH.
“Potvrdu ovih negativnih podataka iz analize možemo dobiti od Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH da je početkom ove godine došlo do enormnog odliva sredstava iz banaka u austrijskom vlasništvu iz BiH. To znači samo jedno – smanjenje ulaganja i gubitak povjerenja austrijskih ulagača u BiH”, istakao je Gavran.
Zoran Pavlović, ekonomista iz Banjaluke, vidi tri razloga za lošu ocjenu poslovne klime u BiH. Prema njemu, to su nesređena i nestabilna politička situacija prije svega u FBiH, nesposobnost rješavanja odluke Suda u Strazburu “Sejdić i Finci” koja je uslov za dalje evropske integracije BiH i nebriga vlasti prema ekonomiji.
“Mislim da je ovaj treći razlog najzaslužniji zašto je BiH na samom začelju liste atraktivnih lokacija za strane investitore”, istakao je on.
Rekao je da BiH hitno mora naći način kako će napuniti budžet, a strane investicije su u tome nezaobilazne.
“Investitori su čudna kombinacija slona – jer dobro i dugo pamte, miša – koji se boji svih neočekivanih aktivnosti vlasti unutar jedne zemlje, i gazele – jer imaju noge da vrlo jako i brzo pobjegnu na sigurnije lokacije”, istakao je Pavlović. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
i sad još da ste malo analizirali povoljne uzroke za investiranje u Ukrajini, Poljskoj, Rusiji…članak bi bio kompletan
Najveci problem Republike Srpske i BiH je u ljudskim resursima.Tacno se zna procedura i koji je nacin poslovne korespodencije.Kako objasniti strancu da ako ne uhvatis Dodika,nista neces zavrsiti.Ako se oslonis na pismo namjere,pa se obratis po protokolu,pa te doceka jedna od milion sekretarica u Vladi RS,bolje se odmah ubiti.Ona je kompetentna da selektira šta ide Ministru ili Pomocniku Ministra.Znaci,zavisis od inspiracije neke budaletine.