LONDON, Poslovna aktivnost u evrozoni i privredni sentiment ekonomske velesile, Njemačke, završavaju prvo tromjesečje u svjetlijem tonu, pokazuju danas objavljeni rezultati kompanije Markit, što upućuje na zaključak da su dodatni podsticaji Evropske centralne banke (ECB) možda već imali pozitivan efekat.
ECB je ranije ovog mjeseca ponovo “potkresala” kamatne stope i pojačala program otkupa aktiva u okviru nastojanja da podstakne rast privrede i inflacije u 19-članoj Uniji.
Prema Markitovoj fleš procjeni, kompozitni indeks menadžera nabavke (PMI), koji se smatra dobrim pokazateljem rasta, skočio je u martu na 53,7 poena sa februarskih 53,0 bodova, što je bio najniži pokazatelj od početka 2015. godine, izvještava Rojters.
Najnoviji rezultat je iznad svih predviđanja ekonomista u Rojtersovoj anketi, koji su u prosjeku prognozirali da će PMI biti 53,0 poena. Indeks iznad 50 bodova označava rast.
Prema saopštenju Markita, PMI ukazuje na rast bruto društvenog proizvoda u prvom kvartalu od 0,3 procenta, što je nešto slabije od projekcija analitičara u Rojtersovoj anketi ranije ovog mjeseca od 0,4 odsto.
Srodne ankete u Njemačkoj i Francuskoj, najvećim privredama u 19-članom bloku, pokazale su da je u prvoj državi stopa rasta ostala stabilna, dok je u drugoj dostigla najviši nivo u pet mjeseci.
“Izvještaji pružaju određenu nadu da su se aktivnosti i raspoloženje blago popravili pošto splašnjavaju strahovanja u pogledu globalne ekonomije”, izjavila je za Rojters Dženifer Mekeon, iz kompanije Kepital ekonomiks.
Poslovni entuzijazam Nijemaca je porastao u martu više nego što se očekivalo, na 16,7 poena, prekidajući tromjesečni trend slabljenja, pošto su procjene kompanija o aktuelnoj situaciji i budućim izgledima poboljšane, prema danas objavljenom izvještaju Ekonomskog instituta Ifo sa sjedištem u Minhenu.
U martu je takođe poraslo raspoloženje među njemačkim analitičarima i investitorima, iako ne onoliko koliko se očekivalo, pokazala je anketa ekspertskog tima Centra za evropska ekonomska istraživanja (ZEW) iz Majnhajma.
Uprkos tome, evropske akcije su danas pale, a investitori pohrlili ka sigurnim utočištima – zlatu i državnim hartijama, nakon jutrošnjih terorističkih napada na aerodromu i u metrou u Briselu, jer su informacije iz glavnog grada Belgije bacile u zasjenak gore-pomenute ekonomske pokazatelje, navodi Rojters. Tanjug