– Prekršajne naloge dobilo je 58 preduzetnika kojima su izrečene kazne u ukupnom iznosu od 114.500 KM, dok su četiri pravna lica kažnjena sa 26.000 maraka – rekli su u Poreskoj upravi RS.
Naveli su da su zbog neplaćanja izrečene kazne, u pomenutom periodu jednom poreskom obvezniku zabranili rad na 30 dana, ističući da su ostali, za koje je utvrđeno da nisu izdavali račune, platili izrečene kazne u roku od 72 časa od učinjenog prekršaja, koliko je i predviđeno po novom Zakonu o fiskalnim kasama.
– Pored toga, inspektori su zabranili rad u trajanju od 15 dana za tri poreska obveznika jer nisu poslali dnevne izvještaje na server Poreske uprave RS, kako je to propisano novim zakonom – istakli su u Poreskoj upravi RS i dodali da su najveći broj kontrola izvršili inspektori Područnog centra Banjaluka, koji su ostvarili i najveći finansijski efekat po novčanim kaznama, dok je najveći broj nepravilnosti utvrđen na području Područnog centra Doboj.
Iz Poreske uprave RS podsjetili su da se prema izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama kazne za preduzetnike koji ne izdaju račune kreću od 4.000 do 8.000 KM, za pravna lica od 8.000 do 16.000 KM, a za odgovorno lice u pravnom licu od 2.000 do 4.000 KM.
– U slučaju da poreski obveznik u roku od godinu od dana izvršenja prekršaja ponovi isti prekršaj, propisana je dvostruko veća novčana kazna - rekli su u Poreskoj upravi RS i još jednom apelovali na sve obveznike da poštuju zakonske propise, te pozvali građane da neizdavanja računa prijave na mejl adresu [email protected].
Član Skupštine Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić kaže da je najvažnije da se Srpska izbori sa sivom ekonomijom, a da li će to biti na način da će inspektori na terenu zatvarati objekte ili izricati visoke novčane kazne, manje je važno.
– Veće kazne, koje su propisane novim zakonom, je tražila poslovna zajednica. Poslodavci su se prethodnih godina bunili da je zatvaranje objekata na 15 dana prestroga kazna i zahtijevali veće novčane kazne, tako da su novi propisi olakšavajuću okolnost. S obzirom na to da je u pitanju utaja poreza, kazne ne mogu biti prevelike – smatra Trivić.
Kampanja
U Poreskoj upravi RS istakli su da su i ove godine nastavila sa sprovođenjem kampanje “Korak preduzmi, račun uzmi” s ciljem podizanja svijesti građana o značaju uzimanja fiskalnog računa.
– Uzimanjem računa daje se doprinos u borbi protiv sive ekonomije i povećava ekonomska snaga RS. Takođe, tokom kampanje je bio i pojačan rad inspektora na terenu koji su kontrolisali poslovne subjekte u izvršavanju te zakonske obaveze. Inspektori će kontrole kontinuirano nastaviti i do kraja godine – istakli su u Poreskoj upravi RS. Anita Janković-Rečević/Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zašto Autoputevi RS ne izdaju fiskalni račun prilikom naplate putarine?
Prijedlog Capital.ba da istraži datu temu.