BANJALUKA ,Poslodavci iz sektora tesktilne i industrije kože i obuće u RS pozdravili su najave Vlade RS za izdvajanje pomoći ovoj grani, ali su istakli da i dalje ostaju u stanju pripravnosti dok ne dođe do njihove primjene, čime bi bile ublažene posljedice globalne krize na njihovo poslovanje.
Nakon sastanka s predstavnicima sindikata i poslodavaca, u Vladi su izrazili spremnost da u prvom polugodištu 2009. subvencioniraju troškove poreza i doprinosa za topli obrok preduzećima iz pomenutog sektora koja spremaju hranu za radnike u vlastitim restoranima sa po 50 KM mjesečno po zaposlenom. Osim toga otvorena je mogućnost da Vlade preko Investiciono-razvojne banke RS otkupi sve naplative izvozne ugovore domaćih firmi prije roka dospjeća naplate od strane poslovnih partnera kako bi domaćim preduzećima obezbijedila novac za dalje poslovanje.
Pozdravljajući Vladine najave Elizabeta Josipović, direktor kompanije “Skontoprom” iz Prijedora, rekla je da se nada da vlast neće stati na tim mjerama.
“Mi se nadamo da će biti ispunjeno bar oko 80 odsto naših zahtjeva. Ovo je dobar početak, ali je i u prošlosti bilo mnogo sličnih obećanja od kojih je malo toga realizovano”, kaže Josipovićeva, navodeći da će poslodavci iz sektora tekstilne i industrije kože i obuće i dalje ostati u vanrednom stanju.
Ona se posebno obradovala mjeri za otkup naplativih ugovora prije roka dospijeća naplate od poslovnih partnera, navodeći da bi to omogućilo brzu reakciju u kriznim situacijama.
Aleksandra Bijelić, sekretar Udruženja tekstilne i kožarsko-prerađivačke industrije pri Privrednoj komori RS, istakla je da ostaje da se ispoštuju još mnogi zahtjevi poslodavaca, ali je pozdravila najavu konkretnih mjera za pomoć sektoru kojeg je već pogodila globalna privredna kriza.
“Nove mjere ne mogu biti sprovedene preko noći. Najavljene subvencije troškova za topli obrok startale bi u januaru, dok zamišljeno ukidanje bankarskih garancija za preduzeća koja rade lon poslove čeka saglasnost Uprave za indirektno oporezivanje BiH, ali poslodavci mogu biti djelimično zadovoljni jer se klupko počelo odmotavati”, kazala je Bijelićeva.
Savez sindikata RS je u pregovorima s Vladom podržao zahtjeve poslodavaca s ciljem što hitnijeg popravljanja statusa radnika u sektoru tekstilne i industrije kože i obuće. Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, istakla je da i dalje insistiraju na tome da plate u ovom sektoru moraju biti više, iako se poslodavci s tim ne slažu.Nezavisne novine