BANJALUKA – Prema podacima Poreske uprave Republike Srpske svi poslodavci su ispoštovali svoju zakonsku obavezu i svojim radnicima povećali platu za trideset konvertibilnih maraka.
– Svi oni su izvršili izmjenu prijava svojih zaposlenih u Poreskoj upravi, a u skladu sa posljednjim izmjenama radnog i poreskog zakonodavstva koje su se ticale povećanja plata i ličnih odbitaka zaposlenih – istakli su iz Poreske uprave Srpske.
Kako su dodali, pošto su poslodavci izvršili tu svoju zakonsku obavezu o obaveznom povećanju plata, nije bilo ni potrebe za sankcijama i izricanjem kazni koje su se kretale od 2.000 do 12.000 maraka.
– Slobodno se može zaključiti da je poslovna zajednica u Republici Srpskoj ozbiljno i odgovorno shvatila svoju obavezu u vezi sa izmjenama ugovora o radu u skladu sa izmjenama poreskog i radnog zakonodavstva – rekao je portparol PU RS Nikola Salapura.
Iz Saveza sindikata Republike Srpske ističu kako je ipak bilo određenih nezakonitosti prilikom isplate uvećanih plata te da je jedan broj radnika ostao uskraćen za 30 KM.
– Uvećanje plata je bilo zakonska obaveza i svi su je morali ispoštovati. Ali, pitanje je da li su svi radnici i dobili uvećane plate. Oni koji su imali platu manju od 570 KM, a imaju izdržavanog člana porodice, ostali su uskraćeni za ovaj iznos novca. Takođe, zabilježili smo i određen broj slučajeva u manjim privrednim subjektima, a u kojima su radnici samo formalno dobili uvećanu platu, ali i da je jednom broju radnika, a kako bi se preklopilo povećanje plate za 30 maraka, smanjivan koeficijent rada – navodi predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić.
Iz Poreske uprave pak navode da im nisu poznati ovi slučajevi te da do sada nije bilo žalbi radnika na eventualne zakonske nepravilnosti prilikom isplata ličnih primanja.
Iz Saveza sindikata ovo pravdaju strahom radnika od gubitka posla, te ističu da je ovakve slučajeve teško dokazati jer oštećeni radnici se ne usuđuju da o svemu javno progovore.
Iz Unije udruženja poslodavaca navode kako se radi o dezinformacijama, koje u javnost skoro svakodnevno plasiraju predstavnici radnika.
– Meni takva preduzeća nisu poznata, a ako u sindikatu znaju da takvih poslodavaca ima, zašto ih ne tuže. Taj treba da odgovora. Ne treba bespotrebno da stvaraju lošu atmosferu u Republici Srpskoj, jer to stvara probleme onima koji čestito rade svoj posao – naglasio je predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić dodajući kako poslovnoj zajednici u Srpskoj nije bilo nimalo lako da sprovede zakonske izmjene zbog silnih administrativnih poteškoća sa kojima su se susretali.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 4. jula set zakona čije izmjene i dopune je trebalo da obezbijede da se povećaju plate svih zaposlenih u Republici Srpskoj. Teret povećanja plata, a koji će na godišnjem nivou iznositi oko 80 miliona konvertibilnih maraka, snosiće Vlada Republike Srpske sa 60 miliona KM, a lokalne zajednice sa 20 miliona. Prema novim pravilima igre, a koji su na snazi od 1. septembra, više nije moguće ugovoriti platu u neto iznosu. Glas Srpske