BEOGRAD, Ekonomista Stojan Stamenković izjavio je u Beogradu da je neshvatljivo da u Srbiji postoje firme koje redovno posluju, a ne uplaćuju obavezne doprinose.
On je rekao da takvi poslodavci trebalo da idu u zatvor.
“Nejasno je zašto nema kontrole koja bi onemogućila da se dešava da firme godinama ne uplaćuju doprinose. Za takvo kršenje propisa postoji robija i poslodavcima za takvo ponašanje treba da sleduje teška robija”, rekao je Stamenković novinarima na predstavljanju novog broja časopisa “Makroekonomske analize i trendovi” (MAT).
On je podsjetio da je bilo nemoguće izbjegavati uplatu doprinosa za penzijsko-invalidsko i zdravstveno osiguranje u vrijeme kad je postojala Služba društvenog knjigovodstva (SDK) i da se izgubila kontrolna funkcija kad je platni promet prebačen u banke.
“Istovremeno sa uplatom zarada poslodavci bi morali da uplaćuju i doprinose. Druga je priča kako je moguće da firme posluju, a da radnicima ne isplaćuju zarade”, rekao je Stamenković.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Boško Živković je rekao da u zemljama gdje se takođe platni promet obavlja preko banaka nije moguće da se istovremeno sa isplatama zarada ne uplaćuju i sve obaveze preduzeća prema državi.
Komentarišuću pomoć Vlade Srbije radnicima privatnih firmi, kao što je Goša u Smederevskoj Palanci čiji vlasnici nisu radnicima isplaćivali zarade niti su uplaćivali doprinose, urednik MAT-a Ivan Nikolić je rekao da je to politička odluka.
“Srbija po tome nije izuzetak i takve mjere preduzimaju i zemlje u regionu, pa i čak one razvijene”, kazao je Nikolić.
Po njegovim riječima, u tržišnoj ekonomiji postoje jasna pravila koja se odnose i na uticaj države na poslovanje privatnog sektora, ali da postoje situacije kada se odluke donose kako bi se zaštitili određeni sektori koji su od strateškog interesa za državu, ili za opstanak određenog regiona.
Na pitanje kako će Narodna banka Srbije spriječiti da se iz firmi hrvatskog Agrokora koje posluju u Srbiji odliva kapital u matično preduzeće, Nikolić je kazao da centralna banka može samo da pojača kontrolu primjene Zakona o deviznom poslovanju.
“Postoji više legalnih načina da se kapital firmi odliva u matično preduzeće koje je u drugoj državi i NBS nema mehanizme da to spriječi, ukoliko ne budu donijete drugačije odluke. Sada je moguće samo pojačati nadzor da ne dođe do nekih zloupotreba”, rekao je Nikolić, koji je član Savjeta guvernera NBS.