– Poslodavci dostavili svoje prijedloge Vladi RS za ekonomsku politiku
– Aćić: Kvote za strane radnike u narednim godinama će biti mnogostruko uvećavane
BANJALUKA – Unija poslodavaca Republike Srpske uputila je Vladi RS set prijedloga koje bi trebalo uvrstiti u program ekonomskih reformi, a koji se, između ostalog, odnose na smanjenјe poreskih i neporeskih davanja, izmjene zakonskih propisa s ciljem zaštite tržišta rada, reformu javnih preduzeća, zdravstvenog i obrazovnog sistema.
U dokumentu „Prijedlozi i preporuke Unije poslodavaca za program ekonomskih reformi Srpske od 2023. do 2025. godine“, navodi se da je u prethodnom periodu učinjen značajan iskorak u smanjenju neporeskih davanja ukidanjem i smanjenjem određenih taksi, što je poslovnoj zajednici na godišnjem nivou donijelo ukupne uštede od oko 30 miliona КM.
Dodaju da je taj proces potrebno finalizovati tako što će se ukinuti ili smanjiti naknada za unapređenje opštekorisnih funkcija šuma, vodna naknada, naknada za upis prava na nepokretnosti i upis i brisanje hipoteke, naknada za kopije geodetskih planova u digitalnom obliku i drugo.
Unija poslodavaca navodi da je potrebno izmijeniti ili donijeti novi zakon o radu sa ciljem njegovog prilagođavanja tržišnim uslovima poslovanja.
„Potrebno je ukinuti postojeće ograničenje prekovremenih sati i u punoj mjeri koristiti mogućnost elektronske evidencije radnog vremena, što bi dovelo i do ostvarenja zaštite prava radnika na povećanje plate za prekovremeni rad, rad na državni praznik i u druge neradne dane“, piše u prijedlogu Unije koja traži i donošenje pravilnika o utvrđivanju iznosa najniže plate.
Potrebno smanjiti nivo prava po osnovu statusa nezaposlenog lica
Takođe, jedan od njihovih prijedloga je i da se izmjenom Zakona o posredovanju pri zapošljavanju smanji nivo naknade za vrijeme nezaposlenosti i time smanji mogućnost zloupotrebe za lica preko 60 godina odnosno mogućnost za prelazak u neformalni radni odnos.
Predlažu vraćanje direktnih plasmana IRB-a
Jedan od prijedloga poslodavaca je i uspostavljanje kreditne linije IRB u iznosu od 150 miliona maraka za tehnološki razvoj privrede i razvoj novih proizvoda u saradnji poslodavaca i fakulteta kroz dugoročne kredite sa niskom kamatnom stopom.
„Potrebno je insistirati i na vraćanju mogućnosti direktnih plasmana putem IRB RS uz uspostavljanje odgovarajućih uslova koji bi spriječili kreditiranje nesolventnih korisnika“, piše u dokumentu.
„Ukidanje svih programa podrške zapošljavanja za koje se ne može dokazati efikasnost utroška javnih sredstava i održivost radnih mjesta. U cilju smanjenja atraktivnosti statusa nezaposlenog lica, potrebno je izvršiti izmjene svih propisa koji regulišu ovu oblast i smanjiti nivo prava koja se ostvaruju po osnovu statusa nezaposlenog lica“, piše u dokumentu.
Imajući u vidu složenost izazova u pogledu narastajućih potreba za angažovanjem stranaca za rad u BiH, poslodavci ističu da je nužno usvojiti i dokumente koji će jasno definisati imigracionu politiku RS i BiH.
Direktor Unije poslodavaca RS Saša Aćić kaže za CAPITAL da poslovna zajednica i dalje insistira na smanjenju neporeskih i poreskih davanja.
„Dalje smanjenje oporezivanja rada treba razmotriti, pogotovo u vrijeme kada imamo inflaciju. Strateški se trebamo odrediti u pravcu efikasnijeg upravljanja prirodnim i ljudskim resursima“, rekao je Aćić.
On je istakao da se u Srpskoj povećava broj firmi koje moraju da zapošljavaju strane radnike i upozorio da će kvote za strane radnike u narednim godinama biti mnogostruko uvećavane jer je ponuda radne snage u Srpskoj sve slabija.
Koje mjere još predlažu poslodavci:
– subvencije za kupovinu prve nekretnine (u iznosu PDV-a na prvu nekretninu).
– osigurati vrtiće i produženi boravak u većini škola za najmanje dvije godine
– povrat poreza i doprinosa za novozaposlene radnike i za novoosnovane kompanije (uključujući i mikro) za prvu godinu poslovanja, čiji vlasnici su mladi
CAPITAL: Marina Ljubojević
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Vi poslodavci treba da platite radnike kako treba, a ne da im dajete mizeriju…… Zato domaći radnici odlaze u EU, a vi mislite da ćete to moći nadoknaditi stranom radnom snagom – pa videćete kako “rade” avganistanci, sirijci, afrikaneri i ostali migranti. Pitaću vas kako ćete sirijca da ostavite na kasi na benzinskoj pumpi, na primer, ili u marketu …….
Da ste radnike pošteno plaćali, da niste zakidali državu za porez i radnike za minuli radi i penzioni doprinos (prijavite radnika na minimalac a ostalo na ruke), da niste u martu mesecu poleteli da dižete sve cene u nebesa (kao izgovor za skok cena goriva), da se niste polakomili na laku i brzu zaradu i jeftinu radnu snagu – sada bi inflacija bila mnogo manja.
Nije mi vas žao, nagepali ste se para na leđima radnika.