BEOGRAD, Diplome državnih i privatnih fakulteta poslodavci u Srbiji jednako tretiraju, a prednost pri konkurisanju za posao daju kompetentnim kandidatima.
Kada se kaže kompetentan misli se na one koji znaju da rade na kompjuteru, govore strane jezike, ali i onima koji su spremni da rade na sebi, dalje uče i usavršavaju se, smatraju stručnjaci.
Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca smatra da poslodavci u Srbiji podjednako tretiraju diplomce sa državnih i privatnih fakulteta, odnosno da im to pri intervjuima za posao nije najbitnija stavka.
“Priča o prednosti državne diplome pri zapošljavanju, zapravo je priča plasirana sa državnih fakuleta, koji višoke školarine pravdaju i cjenjenijom diplomom u odnosu one koja se stiče na privatnom fakultetu” – ocjenjuje Rajić.
Prema njegovim riječima, školarine na državnim fakultetima nisu primjerene trenutnoj ekonomskoj situaciji u Srbiji jer su dvostruko i trostruko više u odnosu na priznate univerzitete u Italiji, Austriji i Njemačkoj.
“Nije istina da poslodavci pri zapošljavanju daju prednost diplomcu sa državnog fakulteta”, kategoričan je Rajić.
Poslodavci pri zapošljavanju, smatra on, gledaju koliko osoba koja konkuriše za posao ima radnog iskustva, prakse, a ukoliko nema, onda se posmatra prosjek ocjena. Ni u Nacionalnoj službi za zapošljavanje ne prave razliku između diplomaca sa državnih i privatnih fakulteta.
Kako i jedni i drugi diplomci, ukoliko nemaju dobru preporuku, imaju poteškoća sa nalaženjem posla. Tanjug