BANJA LUKA – Unija poslodavaca i Konfederacija sindikata Republike Srpske kao odgovorni socijalni partneri, zabrinuti za održivost ekonomskog rasta i sistema socijalne zaštite predložili su Vladi Republike Srpske 11 hitnih i prioritetnih mjera pod nazivom „Za budućnost Srpske“.
Oni su prvo konstatovali niz negativnih trendova koji ugrožavaju ekonomsku i socijalnu stabilnost Srpske, među kojima su zastoj u realizaciji mjera predviđenih Programom ekonomskih reformi RS 2023-2025, negativni makroekonomski trendovi, zatim odliv domaće radne snage i negativni demografski trendovi, te višedecenijski loš odnos prema radu i vrednovanju rada.
„Kroz promjenu strukture privrede i privlačenje stranih investitora pokrenuti projekat stvaranja 10.000 radnih mjesta u privredi sa platom preko 2.000 KM neto sa ciljem povećanja mogućnosti povratka radne snage iz EU, zadržavanja postojećeg nivoa zaposlenosti u prerađivačkoj industriji i održivosti adekvatnog nivoa ekonomskog rasta“, prva je od mjera koju predlažu poslodavci i sindikalci.
Oni dalje predlažu pokretanje aktivnosti za promjenu načina finansiranja zdravstva tako da se umjesto iz rada kreira sistem finansiranja iz PDV-a, jer kako navodi, trenutno 300.000 radnika finansira sistem socijalne zaštite za milion stanovnika.
„Promjenama zakonodavstva u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja obezbijediti veće penzije, jačanje povjerenja radnika u penzioni sistem i obezbijediti pravedniju raspodjelu i suzbijanje neformalne ekonomije“, predlažu dalje oni.
Sljedeća mjera je podrška kupovini prve nekretnine za sve mlade u Srpskoj i podrška za pokretanje biznisa.
Stimulisati prelazak radnika iz javnog u realni sektor
Kroz modernizaciju obrazovnog sistema, kaže se dalje, potrebno je ojačati ljudski kapital sa ciljem povećanja produktivnosti, privlačenje kvalitetnih stranih investitora i rasta životnog standarda građana.
„Uspostavljanje programa podrške koji će stimulisati prelazak radnika iz javnog u realni sektor što za cilj ima smanjenje javne potrošnje, obezbjeđenje domaće radne snage u privredi i obezbjeđenje sredstava za povećanje plata ključnim radnicima u javnom sektoru“, predlažu poslodavci i sindikalci.
Sedma mjera je da se izmjenama radnog zakonodavstva digitalizuju procedure sa ciljem uključivanje radnog potencijala svih kategorija stanovništva u rad bez birokratskih prepreka.
„Promovisanje i podsticanje svih vidova kolektivnog pregovaranja i razmjene informacija između socijalnih partnera sa ciljem podizanja kvaliteta socijalnog dijaloga“, saglasni su socijalni partneri.
Oni dalje smatraju da je potrebno dodatno pojednostaviti i ubrzati proceduru kontrolisanog i organizovanog zapošljavanja stranaca uz prekvalifikaciju i dokvalifikaciju domaće radne snage iz niskoakumulativne privrede i javnog sektora.
„Suzbijanje neformalne ekonomije, jer predstavlja kočnicu ubrzanom razvoju i pokretanje projekta „Republika Srpska – dobro mjesto za život“, predlažu na kraju poslodavci i sindikati.
Unija poslodavaca i Konfederacija sindikata RS iznijela je i projekciju ekonomskih kretanja:
– Republika Srpska će 2033. godine imati 290.000 penzionera i 313.000 zaposlenih
– U narednih deset godina, radna snaga će se smanjiti za 12,6 odsto (sa 420.000 na 367.000)
– RS 2026. godine neće imati nezaposlenih
– U RS će 2028. godine raditi između 20.000 i 30.000 stranih radnika
– Samo po osnovu demografskog deficita Srpskoj godišnje nedostaje najmanje 3.000 radnika (12.000 novih penzionera – 9.000 svršenih srednjoškolaca)
– RS će 2033. godine imati 950.000 stanovnika ili 139.000 manje nego 2013. godine
– Ponuda radne snage oktobar 2022 – septembar 2023 manja za 10 odsto uz brži rast broja zaposlenih u javnom sektoru nego u privredi.
CAPITAL: D. M.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
RS ce biti prazna za 2 godine a uveliko tome ce doprineti i ovaj neskolovani profiter Trivic, kao i sudije poput onog iz Modrice sto je presudio za mjenicu, a da ne govorim o presudi krimosu Aci za Energoliniju i kredit. To su sve poruke stranim investitorima da je ovde blago receno Kongo i odavde sto dalje. Lp
Sva pisanja i predviđanja su uzaludna ako se ne isplati otvarati preduzeća. Hetko mora svoje pare uložiti u stvaranje radnih mjesta i otvaranje novih preduzeća. Ako se ne stvaraju dobri uslovi za sve u privredi nema razvoja. Ako privrednici trebaju ostvarivati gubitke oni će zatvoriti tvornice i preseliti ih tamo gdje neće ostvarivati gubitke. Kako sad odlaze radnici tako lako može doći do situacije da odlaze investitori. Do vlasti je da pravovremeno naprave sistem koji će privući investitore da donesu svoj kapital da ulože i ostvare bolji i sigurniji profit u osnovu na druga područja. Bez investiranja nema ni rdnih mjesta pa ni plata a ni poreza i ostalih prihoda.