BANJALUKA, Republička uprava za inspekcijske poslove – inspekcija rada apelovala je da poslodavci, uprkos ekonomskoj krizi, ne štede na mjerama bezbjednosti na radu, jer bezbjednost i zaštita zdravlja na radu treba da budu osnov i početak svake radne aktivnosti.
U prvom kvartalu ove godine dogodilo se 10 težih povreda na radu, a nije bilo povreda na radu sa smrtnim ishodom.
“U odnosu na isti period prošle godine, kada se dogodilo 18 težih povreda na radu i tri povrede na radu sa smrtnim ishodom, situacija se poboljšava, ali poslodavci i dalje nedovoljno pažnje posvećuju preventivi”, saopšteno je iz Republičke uprave za inspekcijske poslove povodom 28. aprila – Svjetskog dana bezbjednosti i zdravlja na radu, kao i 1. maja, Međunarodnog praznika rada.
U saopštenju se napominje da se borba za bezbjedna i zdrava radna mjesta ne zasniva samo na zabranama i inspekcijskim mjerama, već podrazumijeva i različite aktivnosti u smislu edukacije poslodavaca i zaposlenih.
Zajednički cilj cijele društvene zajednice treba da bude podizanje nivoa svijesti o kulturi prevencije i stvaranja bezbjedne i zdrave radne sredine u kojoj će opasnosti i rizici za radnike biti svedeni na minimum.
Poboljšanje uslova na radu pozitivno utiče na motivaciju radnika, produktivnost rada, te ekonomski i socijalni razvoj društva.
Poslodavci su obavezni da osiguraju uslove za bezbjedan rad, a radnici svoj doprinos unapređenju bezbjednosti i zdravlja na radu daju postupajući u skladu sa propisanim pravilima zaštite na radu, obavljajući radne zadatke na pravilan način i koristeći odgovarajuću zaštitnu opremu. Srna