ZAGREB, Smanjenje stopa PDV-a na desetak izabranih proizvoda i usluga, sa sadašnjih 25 na zamišljenih 13 odsto, od 1. januara naredne godine neće se bitnije odraziti na standard onih građana koji većinu prihoda troše na hranu, odijevanje, školovanje i komunalije.
Cijene proizvoda i usluga iz potonjih privrednih branši ostaju iste, izuzev odvoza smeća koji bi na godišnjem nivou u kućnim budžetima trebao ostaviti šezdesetak kuna više, piše Slobodna Dalmacija.
Vlada Hrvatske je sigurno zamislila da bi smanjenje PDV-a na isporuku električne energije trebalo imati kumulativni učinak na sve cijene svih drugih proizvoda i usluga, jer su troškovi struje uračunati u skoro svaku robu. Ali, nije realno očekivati da će, npr. pekari makar i simbolično smanjiti cijene kruha i ostalih proizvoda zbog nižih cijena struje.
Pa kad bi to i učinili, ostaje pitanje bi li trgovci slijedili njihov primjer u formiranju maloprodajne cijene pekarskih proizvoda.
U svakom slučaju, na standard građana, odnosno na njihove račune za struju, povoljno će uticati smanjenje PDV-a na isporuku električne energije. Godišnje bi domaćinstva koja imaju prosječnu godišnju potrošnju struje mogla kroz smanjeni PDV poboljšati svoje budžete za petstotinjak kuna.
Tako ušteđen novac, međutim, vjerojatno će potrošiti u kafićima, restoranima i u kinima kroz povećani PDV na ugostiteljstvo i kinoulaznice. Očekivano je da vlasnici kafića neće propustiti povećanje PDV-a s 13 na 25 odsto “provući” kroz svoje cijene, kao ni vlasnici restorana.
Slaba je pri svemu tome utjeha što će cijene pogrebnih usluga u Hrvatskoj u narednoj godini biti osjetno manje, ako se pogrebnici uopšte odluče na prilagođavanje cijena smanjenom PDV-u.
Za razliku od dobavljača struje koji nakon promjene stope PDV-a na svoje usluge ne mogu izbjeći formiranje novih cijena, preduzetnici u drugim branšama, gdje djeluje “nevidljiva ruka tržišta” ničim nisu obavezni korigigovati svoje cijene, već samo unijeti novu poresku stopu u račune, piše Slobodna Dalmacija.