LONDON/PEKING, Dolar i jen su danas na globalnim deviznim berzama ojačali, nakon što su kineske akcije ponovo osjetnije pojeftinile, što je natjeralo investitore da odmah u ulažu u rizičnije poslove na valutnom tržištu.
Indeks američke valute prema korpi od šest drugih jakih novčanih jednica je na vodećoj deviznoj berzi u Londonu napredovao minimalnih 0,3 odsto, na 79,187, dok je evro na istom tržištu oslabio 0,2 procenta u odnosu na američkog takmaca i vredio je 1,4096 dolara.
Istovremeno je jen ojačao u odnosu na dolar i evro za 0,4 i 0,6 procenata, jer su investitori, zabrinuti za oporavak globalne ekonomije, obilnije ulagali u japansku valutu.
Dolar se tokom današnje podnevne trgovine na deviznom tržištu u Londonu mjenjao po kursu od 94,31 jen, dok je istovremeno zajednička valuta 16 zemalja – članica Evropske unije vredila 133,07 “japanaca”, ili približno četiri jena manje nego kraje prošle sedmice.
Britanska funta je danas takođe bila “gubitnik”, jer je u uslovima produžene neizvjenosti oko oporavka ostrvske ekonomije oslabila prema dolaru, evru i jenu, u rasponu od 0,8 do približno 1,1 odsto.
Manja tražnja visokoprinosnijih valuta uticala je tokom današnje trgovine i na manji pad kursa australijskog i novozelandskog dolara, prenosi agencija Rojters iz Londona.
Kinesko tržište akcija je i danas bilo u centru pažnje, jer je Kompozitni indeks akcija na vodećoj berzi u Šangaju izgubio više od četiri odsto pređašnje vrijednosti.
Indikator kretanja cijena akcija na Šangajskoj berzi je oslabio blizu 20 procenata u odnosu na 14 – mjesečni najvši nivo zabilježen 4. avgusta, izvjestila je agencija Kjodo.
Akcije nekih vodećih kineskih kompanija, poput velikog metalurškog kompleksa “Majnšan ajron”, pojeftinile su oko sedam odsto i to je direktno podstaklo i znatan pad svodnog indeksa akcija na berzi u Šangaju.
Regionalni indeks akcija u Aziji je takođe bio u padu, a opali su i japanski Nikei indikator i hongkonški Hang seng pokazatelj za 0,8 odsto i 1,7 procenata.
Panevropski indeks – FTSEurofirst 300 – je tokom prijepodnevne trgovine izgubio 1,3 odsto pređašnje vrijednosti, ali je trenutno 43 odsto iznad višegodišnjeg minimuma koji je zabilježen krajem prve dekade marta.
Akcije vodećih zapadnoevropskih banaka, kao što su “BNP Pariba”, “Banka Santander”, “Berkliz” i “Unikredit”, pojeftinile se u rasponu od 2,2 do 3,2 procenta, a opala je nešto manje i vrijednost akcija nekih velikih kontinentalnih osiguravajućih kompanija.
U manjem padu su na evropskom tržištu bile i akcije velikih rudarskih kompanija, dok su akcija kompanija Telekom Austrija poskupila 4,7 odsto, poslije izveštaja da je njen poslovni bilans u drugom kvartalu ove godine bio zadovoljavajući.
Tržišni specijalista firme “Brevin dolfin” Majk Lenhof ocjenjuje da sadašnji silazni trend cijena na efektnim berzama možda i neće potrajati duže jer je, kako on smatra, tržišna klima u osnovi i dalje pozitivna.