BANJALUKA, Klub poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske (RS) dao je zadatak svojim članovima u Administrativnoj komisiji da zatraže smanjenje plata poslanika za 15 odsto kako bi ta sredstva bila usmjerena u obrazovanje, rekao je šef ovog kluba poslanika Željko Mirjanić.
On je, gostujući sinoć u emisiji RTRS-a čija je tema bila budžet RS, rekao da takav potez očekuje i od delegata u Vijeću naroda RS i od drugih institucija.
Mirjanić je istakao da se u Nacrtu budžeta RS za 2010. godinu, o kome će sutra raspravljati poslanici Narodne skupštine RS, vodi računa i o privredi i o socijalnoj komponenti.
Poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini RS Lazo Marić rekao je da njegova stranka neće podržati Nacrt budžeta, jer nije ni razvojni, ni socijalni, već je budžet MMF-a.
Potpredsjednik Unije poslodavaca RS i član Ekonomsko-socijalnog savjeta RS Ranko Milić rekao je da je za poslodavce sporno punjenje budžeta u trenutnim uslovima privređivanja i da će na nivou od 1,6 miliradi KM teško biti ostvariv.
On je naveo da je jedan od ključnih problema siva ekonomija, odnosno nekonkurentno tržište.
Milić je apelovao da svi subjekti kojih se tiče budžet RS treba da se dogovore kako bi budžet na kraju bio na zadovoljstvo svih strana.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić istakla je da Srpska mora sačuvati stabilnost u ekonomskom i penzionom sistemu i dugoročno planirati da pomogne realan sektor koji će poboljšati privredu RS.
Ona je upozorila da je neodrživ sistem u kome ima 1,18 radnika na jednog penzionera, istakavši da samo 16 000 penzionera ima puni radni staž, te da je neophodna i hitna reforma penzijskog sistema.
Prema njenim riječima, problem je i siva ekonomija, kao i činjenica da jedan broj poslodavaca plaća doprinose samo na dio i to na minimalne plate od 320 KM, dok ostatak “daje na ruke”.
Mišićeva je istakla da sindikat ne pristaje na predložena smanjenja plata koja su predviđena Nacrtom budžeta RS za 2010. godinu, ali da je i dalje za razgovore.
Predsjednik Granskog sindikata metalske industrije i rudarstva RS Tane Peulić rekao je da su u ovoj grani posljednjih godina bila 42 stečajna postupka i da 10 miliona KM, koliko je planirano Nacrtom budžeta, ne može biti dovoljno za zbrinjavanje radnika.
Prema njegovim riječima, podsticaj za izvoz od 15 miliona KM jeste veći za pet miliona u odnosu na ovogodišnji, ali je i to nedovoljno s obzirom na ukupan privredni ambijent.