SARAJEVO, Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH tokom rasprave o Prijedlogu zakona o utvrđivanju visine plata zaposlenih u institucijama BiH u prvom čitanju, čiji je predlagač predsjedavajući ovog doma Milorad Živković, iskazali su spremnost da budu smanjena primanja svih zvaničnika koje ovaj zakon obuhvata.
Poslanik SDA Šefik Džaferović istakao je da je potrebno odgovorno pristupiti svim inicijativama koje se odnose na regulisanje plata da institucije ne bi bile optužene da se ovim pitanjem bave samo da bi “izigrale građane”.
“Uzdržaću se u prvom čitanju, kada je riječ o ovom prijedlog, a u drugom čitanju SDA će uložiti amandmane”, rekao je Džaferović i ocijenio je da nije u redu da ovaj saziv uređuje plate narednom sazivu parlamenta.
Džaferović je rekao da SDA traži da se rješenja koja se propišu u ovom zakonu primjenjuju odmah, te da u BiH najveću platu treba da imaju članovi Predsjedništva BiH, i to ne veću od pet prosječnih plata u BiH.
“Sve druge plate treba da budu niže od te. To znači da niko drugi u BiH u javnom sektoru ne može imati platu veću od pet prosječnih. Plate entitetskih, kantonalnih i zvaničnika sa nižih nivoa vlasti moraju biti niže od plata zvaničnika BiH”, rekao je Džaferović, dodajući da će iz Kluba SDA podržati predloženi zakon, ali da će tražiti usvajanje njihovih amandmana.
Šef Kluba SNDS-a Drago Kalabić podsjetio je tokom rasprave da parlament BiH nije nadležan da razmatra visinu plata načelnika opština u BiH, te ocijenio da su tokom rasprave poslanici pokazali “previše licemjerstva i demagogije”, kada su izražavali spremnost za ostvarenje budžetskih ušteda i smanjenje svojih primanja.
Poslanik SDS-a Aleksandra Pandurević ocijenila je da Živkovićev prijedlog predstavlja “pustu demagogiju i populizam”, dok se prethodno ne promjeni Zakon o platama i naknadama u institucijama BiH.
“Zašto se u fioci drži amandman na Ustav BiH koji sutra može biti usvojen u Domu naroda BiH, a rješava pitanje plata i naknada?”, upitala je Pandurevićeva i dodala da SDS podržava smanjenje plata u institucijama BiH, te da Savjet ministara BiH u roku od 15 dana treba da predloži izmjene Zakona o platama i naknadama.
Poslanik DNS-a Petar Kunić smatra da je Živkovićev prijedlog dobar, te da bi bio prihvatljiv mora biti kompletan i da uključi i druge restrikcije.
“Smeta mi ovolika hipokrizija javnog prostora, imali smo mogućnost da donesemo ovakav zakon na vrijeme, sada kada se pojavio kritički naboj, ovakva priča izgleda kao zamazivanje očiju”, smatra Kunić.
Poslanik Nermina Zaimović-Uzunović najavila je da će Klub SDP-a podržati principe prijedloga zakona.
“Zakon predstavlja pozitivnu političu činjenicu koja je mnogo prije trebalo da dođe. Riječ je o koraku naprijed sa `mrtve tačke`, kojim će se ostvariti uštede. Smatramo da zakon treba da se razmatra u paketu sa drugim sličnim inicijativama koje su već u parlamentarnoj proceduri”, rekla je Uzunovićeva.
Poslanik Stranke za BiH Beriz Belkić smatra da priča o ovom zakona predstavlja “posipanje pepelom”, koja će bez konkretnih koraka završiti kao “prodaja magle”.
“Prvo smo smanjili regres, pa ga sad nemamo. Treba da skinemo sve ono što se može skinuti od naših primanja, kao što su paušali”, ocijenio je Belkić.
Zvonko Jurišić iz HSP-a smatra da se uštede mogu ostvariti i na drugi način i predlaže da se proda 1.000 automobila iz voznog parka institucija BiH, čime bi godišnje bilo ušteđeno 50 miliona KM.
Predloženim zakonom uređuje se način obračuna i visina plata izabranih i imenovanih zvaničnika u najvišim organima izvršne i zakonodavne vlasti u BiH u mandatnom periodu, te reguliše proces donošenja zakona o platama i naknadama ostalih zaposlenih u institucijama BiH i način njihovog finansiranja u prelaznom periodu.
U obrazloženju prijedloga zakona, Živković procjenjuje da bi za plate i naknade izabranih i imenovanih zvaničnika BiH u budžetu bila ostvarena ušteda od 42 odsto. Srna