KRUŠEVAC, Dok se Valjevo i Zaječar otimaju o “Gorenje”, Kruševac strepi od sve veće besposlice. Od 2002. godine stečajevi su poništili oko 3.500 radnih mjesta, dok se lani ovaj broj povećao za još oko 500.
Gradski oci se pravdaju činjenicom da se “Kruševac ne nalazi pored magistralnog puta”, a ovdašnji Samostalni sindikat traži da nadležni, počev od lokalne vlasti, hitno reaguju. Najgore je što bi kao tehnološki višak, ili putem stečaja, bez poslije moglo da ostane još oko 1.200 radnika, upozoravaju sindikati. Strepe i u firmama koje su u stečaju, u kojima se godinama bore da naplate zakonsku “crkavicu”. Pored “Ciglane”, “Amerelektra”, “Ju komerca” stečajna oluja zahvatila je i privatna, svojevremeno dobrostojeća preduzeća, kao što je građevinsko “Stevanović invest”.
– Najdrastičniji primjer je nekadašnji građevinski kolos, GP “Jastrebac”, sa stečajnim stažom od 8,5 godina, valjda najdužim u Srbiji i oko 1.700 radnika koji nisu namireni po zakonu – navodi Milomir Vasiljević, čelnik Odbora za zaštitu prava radnika GPJ, najavljujući za 9. februar tužbu Sudu u Strazburu.
– Nema nam drugog lijeka, osim Međunarodnog suda za ljudska prava. Morali smo da angažujemo advokata. Radnici su bez plata, a na računu GP “Jastrebac” u stečaju, stoje 23 miliona dinara u rezervi za – vođenje stečaja. Smjenjivali su se stečajni upravnici, a za 8,5 godina nisu uspjeli ni imovinu firme da popišu, a kamoli da je prodaju i namire naša, ionako bijedna potraživanja. Uz to, otjerani smo oktobra 2002. godine u nezakonit stečaj, jer je imovina preduzeća dva puta više vrijedila od dugova firme.
– Izuzev tri-četiri izuzetka, nijedna privatizacija u Kruševcu nije obavljena kako treba. Mnogi kupci, razni strateški partneri, postali su preprodavci radničkog znoja i debelo ućarili. Najveći dobitnici su stečajni upravnici, koji otežu postupke, da bi što duže od države primali zagarantovanu platu. “Jastrebac” još nisu uspjeli da očerupaju do kraja. Nadamo se da će najavljeno otvaranje odjeljenja trgovinskog suda donijeti kakav-takav boljitak. Jedan stečajni upravnik, koji dolazi iz Kraljeva, vodi u Kruševcu pet stečajeva – navodi Milenko Mihajlović, čelnik VSSS.
Dijalog
Od oko 15.000 zaposlenih u gradu na Rasini, jedva oko 5.000 radi u proizvodnim djelatnostima. Dolaska novih investitora i pokretanja nekog pogona, nema ni u naznakama. Sudbina HI “Župe” visi o koncu, kao i “Savremeni dom”, a većinski vlasnik FAM, namirio je dio zaostalih obaveza. Predsjedništvo Saveza samostalnih sindikata Srbije je zatražilo hitan dijalog sa Vladom… Novosti