BANJALUKA, Povećana potražnja za modnom i namjenskom obućom koja nastaje u fabrikama širom Republike Srpske širi krila obućarskoj industriji u čijim pogonima trenutno ima mjesta za nekoliko stotina novih radnika.
U fabrikama obuće koje zapošljavaju hiljade radnika kažu da se obim posla znatno povećao, te da bi uspjeli da odgovore na zahtjeve kupaca u roku, moraju širiti proizvodnju i zapošljavati nove radnike.
Za kvalifikovanim radnicima vapi i Fabrika obuće “Dermal” koja u pogonima u Kotor Varošu i Kneževu trenutno zapošljava 860 radnika.
– Raste prodaja namjenske obuće koju proizvodimo i kako bismo ispoštovali ugovore sa kupcima potrebno nam je više radne snage. Primamo za sada stotinak radnika, ali posla ima i za tri puta toliko. Osim toga proširujemo kapacitete u obje opštine – istakao je za “Glas Srpske” direktor i vlasnik “Dermala” Radenko Bubić i dodao da su u proteklih mjesec dana u Kneževu zaposlili oko 50 radnika.
Bubić kaže da većinu proizvedene obuće isporučuju firmama iz Njemačke, Austrije i Slovenije sa kojima imaju potpisane ugovore.
– Dnevno izrađujemo oko 1.000 pari obuće modnog programa i 3.500 pari namjenske zaštitne obuće koju plasiramo na mnoga tržišta u Evropi – istakao je Bubić.
Pune ruke posla imaju i u derventskoj fabrici “Sanino” koja zapošljava nekoliko stotina radnika.
– Već neko vrijeme je povećana potražnja ne samo za gornjim dijelovima obuće, koje proizvodimo, već i za gotovom obućom. U evropskim zemljama, prvenstveno u Portugaliji, koja je oduvijek bila vodeći proizvođač obuće, povećana je cijena rada i svi imaju problema zbog nedostatka radne snage, a to nama daje priliku da povećavamo broj zaposlenih. Nažalost odliv radne snage ne ide nam naruku, vapimo za kvalifikovanim radnicima – kazao je direktor i vlasnik “Sanina” Radovan Pazurević.
Predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS Danko Ružičić ističe za “Glas Srpske” da ohrabruje činjenica da domaći poslodavci dobijaju nove poslove.
– Prosječna plata prošle godine u tekstilnoj, kožarskoj i prerađivačkoj industriji, prema podacima Poreske uprave RS, iznosila je 556 maraka, mada je u nekim preduzećima taj iznos bio dosta veći. Ukoliko bi došlo do povećanja plata, mnogo lakše bi dolazili do radne snage – rekao je Ružičić.
Naglasio je da je do razvoja obućarske industrije došlo sinergijom poslodavaca iz te branše i predstavnika granskog sindikata sa Vladom RS nakon čega su uslijedile izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima, pa poslodavci posluju pod određenim olakšicama i imaju određene subvencije.
Ružičić je istakao da je u obućarskoj industriji u RS zaposleno oko 12.000 radnika.
Prekvalifikacije
Radovan Pazurević je istakao da s obzirom na to da na tržištu manjka školovanog kadra za tu branšu, uglavnom su do kvalifikovanih radnika dolazili putem prekvalifikacija.
– Prekvalifikovali smo do sada desetine kuvara, poljoprivrednih tehničara, ali i medicinskih tehničara. Konkretno kod nas u pogonu radi nekoliko djevojaka koje su završile srednju medicinsku školu – rekao je Pazurević. Milijana Latinović/Glas Srpske