BANJALUKA, U BiH je u prošloj godini bez posla u prosjeku ostajalo osam radnika dnevno, a najviše zapošljavanja bilo je u javnoj upravi, pokazuje analiza sajta specijalizovanog za ekonomiju “makroekonomija.org”.
Najviše ljudi u 2012. ostalo je bez posla u građevinarstvu, dok je broj zaposlenih najviše rastao u javnoj upravi.
– Po deset radnika dnevno gubilo je posao u građevinarstvu, po šestoro u prerađivačkoj industriji i trgovini, po troje u hotelima i restoranima. Istovremeno je povećavan broj zaposlenih u javnoj upravi i to za šest lica dnevno, a u poslovima sa nekretninama i poslovnim uslugama za četiri dnevno – naglašava se u analizi.
Rast broja zaposlenih zabilježen je i u zdravstvu, gdje su dnevno u prosjeku zapošljavana četiri radnika, kao i u obrazovanju i rudarstvu, gdje su posao svakog dana dobijala po dva lica.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović istakao je za “Glas Srpske” da je ovo jedan od najporaznijih podataka.
– Prema svim pokazateljima stanja u kojem se trenutno nalazi BiH, ovi podaci bi trebalo da budu obrnuti. To znači da bi trebalo da se smanjuje broj radnika u administraciji, a znatno povećava zaposlenost u proizvodnom sektoru i to bi bili ohrabrujući podaci za ovo krizno stanje u kome se nalazimo. Nevjerovatno je da broj radnika u administraciji “buja”, jer to samo stvara nove prepreke biznisima – kazao je Pavlović.
Naglasio je da će smanjivanje plata u javnom sektoru, zbog nedostatka novca u budžetu, sigurno biti nastavljeno.
– Na kraju će nedostatak sredstava u budžetima, jer nema priliva koji mogu da finansiraju toliku administraciju, usloviti i smanjenje ličnih dohodaka i otpuštanje. Nalazimo se u situaciji kada ne postoji nikakav realan osnov da administracija “buja”, pogotovo uvođenjem informacionih tehnologija koje su značajno smanjile birokratske procedure – istakao je Pavlović.
Region
Poredeći zemlje u okruženju, analitičari sajta “makroekonomija.org” naveli su da je u 2012. godini broj zaposlenih u odnosu na godinu ranije povećan samo u Crnoj Gori i to za 3,1 odsto. Broj radnika u BiH manji je za 0,4 odsto, Srbiji za 0,9, a u Hrvatskoj i Sloveniji za po 2,2 odsto.
– To znači da je u prosjeku u Crnoj Gori dnevno povećavan broj zaposlenih lica za 14, a smanjivan je u BiH za osam, u Srbiji za 43, Sloveniji za 50 i u Hrvatskoj za 83 lica – navodi se u analizi. Glas Srpske