BEOGRAD, Ako je suditi po najavama poskupljenja, Srbija je još daleko od stabilizacije cijena hrane. Na listi proizvoda koji će poskupjeti do početku avgusta trenutno se nalaze svinjsko meso, konditori, mlijeko i mliječni proizvodi, kompoti, mineralna voda, vino, ali i sredstva za ličnu higijenu i kućna hemija.
Proizvodi kompanije “Svislajon Takovo”, kako kažu trgovci, danas će poskupjeti za tri do 20 odsto. Već u ponedjeljak potrošače očekuje poskupljenje “Somboledovog” mlijeka i mliječnih proizvoda za jedan do pet, a kompota “hi” za 20 odsto. Mineralne vode “Voda vode” od 15. jula biće skuplje za osam odsto, a vina “Cerprometa” od 27. jula za dva odsto.
– Prvog avgusta počinje primjena novih cijena kompanije “Prokter i Gembl”. Paste za zube ove kompanije poskupjeće za 15 odsto, tečnost za sudove “feri” za pet odsto, higijenski ulošci za 10 odsto, četkice za zube za 13 odsto, a praškovi za veš za devet odsto. Kako su “arijel” u pakovanju od devet kilograma i “bonuks” u pakovanju od tri kilograma trenutno na nacionalnoj akciji, ispada da će ovi praškovi poskupjeti, ne za devet već za 28 odsto – priča jedan od trgovaca i dodaje da će istog dana poskupjeti i pojedini proizvodi kompanije “Henkel” – “pervol”, “bref”, “mer” i “dječji sapun” i to za pet odsto.
Klaničari poručuju da se zbog slabije ponude tovljenika sljedeće nedjelje ili najkasnije za desetak dana očekuje i poskupljenje svinjskog mesa, i to za pet do šest odsto.
– Kod nas kilogram buta trenutno staje 379 dinara, a sa poskupljenjem njegova cijena će biti oko 400. Ako se ovakva situacija na tržištu tovljenika nastavi, u avgustu možemo očekivati znatno veće poskupljenje – kaže Žika Stevanović iz klanice “Budućnost”.
Jedino pojeftinjenje koje se ovih dana bilježi jeste pojeftinjenje brašna. “Žitopromet Mlinpek” snizio je cijene brašna za devet do 14 odsto, a “Kikindski mlin” će narednih dana sniziti cijene brašna za tri odsto.
Dejan Pilja, direktor prodaje u kompaniji “Žitko”, kaže da se oni još nisu odlučili za sniženje cijena, ali da će do pojeftinjenja svakako doći krajem jula ili početkom avgusta.
– Tokom žetve uvijek dolazi do pada cijena pšenice. Mi još nismo donijeli odluku po kojoj cijeni ćemo skladištiti pšenicu, ali ako ta cijena bude između 16 i 18 dinara po kilogramu treba očekivati da će cijene brašna već krajem jula pasti za oko 10 odsto.
Nestašice šećera
Nije prošlo ni 10 dana otkako su Robne rezerve prestale sa isporukama, a šećera na tržištu već nema. Razlog za nestašicu, kako kažu trgovci, leži u povećanoj tražnji zbog pripreme zimnice. U “SOS marketima”, ali i “Intereksovim” objektima u Zaječaru i Obrenovcu, šećera juče nije bilo.
– Šećer dobijamo od “Sunoka”, koji kasni sa isporukama. Nadamo se da ćemo danas dobiti traženu količinu – kažu u “Intereksu”.
Usljed velike tražnje do manjeg zastoja u snabdijevanju došlo je i u objektima “Delta Maksija”.
– Svakodnevno dobijamo manje količine šećera koje nisu dovoljne da zadovolje potrebe cijelog tržišta. Očekujemo da će se situacija stabilizovati za nekoliko dana – kažu u “Delta Maksiju”. U “Merkatoru” i “Super Veru” kažu da šećera imaju dovoljno.
Ljubiša Radenković, direktor šećerane “Te to” iz Sente, kaže da njegova šećerana pojedinim trgovcima ne isporučuje šećer jer kasne sa plaćanjem. Blic