BANJALUKA – Cijene goriva na svjetskim berzama su porastu, a taj trend rasta odraziće se i na naše prostore, pa se tako u narednim danima očekuju veće cijene naftnih derivata za preko 10 feninga po litri, kazao je za “Nezavisne novine” Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske.
“Posljednjih 15 dana rastu cijene na svjetskoj berzi, a uporedo imamo i rast dolara nakon izbora u Americi. Prema trenutnim pokazateljima realno je da cijena dizela ide do 2,55, a benzina do 2,50 KM po litri”, kazao je Savić i istakao da je realno da postepeno distributeri krenu sa podizanjem cijena goriva u narednim danima.
“Trenutno je u Banjaluci cijena dizela od 2,43 do 2,47, dok benzin košta od 2,39 do 2,43 KM po litri”, kazao je Savić.
Sa jedne benzinske pumpe u Banjaluci ističu da je u prethodnim danima bilo rasta cijena, pa tako sada benzin košta 2,43 KM, dok su cijene dizela od 2,47 do 2,52 KM.
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON iz Prijedora, ranije je za “Nezavisne novine” rekla da su građani BiH potpuno otupjeli na povećanja cijena, pa tako i u slučaju goriva.
“Na poskupljenje goriva definitivno nitko ne može utjecati, te kada dođe do rasta cijene barela na svjetskoj razini, dođe do poskupljenja i kod nas. No, realno je da mora postojati određeni period kako bi se to odrazilo na naše tržište”, izjavila je Marić.
Naglašava da će poskupljenje goriva na benzinskim pumpama u BiH biti ogroman udar na potrošače, jer su automobili, kako kaže, nužnost.
“Ovo zaista više ne vodi nikamo… Ne znam ni kako možemo definirati potrošačku košaricu, koja je prešla 3.000 KM, a znamo da, kada dođe do viših cijena goriva, i ostale namirnice poskupe”, rekla je Marićeva i dodala da će to građanima predstavljati problem.
Podsjetimo, cijene nafte porasle su u prošli utorak na međunarodnim tržištima na 77 dolara, budući da se ulagači pribojavaju poremećaja u snabdijevanju ruskom i iranskom naftom pod pritiskom američkih sankcija. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
U Srbiji NISu su uvedene sankcije a u Republici Srpskoj se ništa ne govori kako da se pravovremeno reaguje dok nisu sankcije pogodile Rafineriju Nafte Brod, Rafineriju Ulja Modriča i Petrol Banja Luka. Te tri kompanije su u većinskom Ruskom vlasništvu kompanije AO NEFTEGAZINKOR i najvjerovatnije će biti i njima uvedene sankcije.
Takođe postoji i Optima Grup koja je krovna kompanija u koju se izvlače sredstva iz ove tri firme.
SAD će najvjerovatnije uvesti sankcije i Optima Grup.
Pitanje je koje će posljedice biti za te četiri firme u Republici Srpskoj a koje ostvaruju realno najveću dobit koja je veća od bilo koje druge firme. Možda bi Republika Srpska trebala da se pripremi za vrijeme kad će se uvesti sankcije za ta četiri preduzeća.