ZENICA, BANJALUKA, Voda u pojedinim opštinama u BiH ponovo je poskupjela između 20 i 50 odsto, zbog čega će građani za jul dobiti paprene račune!
Prije samo tri mjeseca opštine Derventa i Gacko su povećale cijene vode, a od ovog mjeseca pridružile su im se opštine sa područja Kantona Sarajevo, Zenice i Foče.
Tako je u Foči voda sa 0,40 poskupjela na 0,60 KM po metru kubnom, što je povećanje za čak 50 odsto.
Ruža Stojanović, direktor fočanskog JKP “Izvor”, kazala je da je ovo povećanje cijene minimalno u odnosu na rast troškova koje ovo preduzeće ima već godinama.
“Mi ćemo sada sa ovim povećanjem prihoda biti na granici da poslujemo pozitivno s obzirom na to koliko su nam povećani izdaci od 2008. godine, od kada cijena vode nije mijenjana”, kazala je Stojanovićeva.
Ona je navela da je voda u Foči koštala 0,40, a sada košta 0,60 KM po metru kubnom.
I Sarajlije će piti skuplju vodu jer je Vlada Kantona Sarajevo na svojoj posljednjoj sjednici donijela odluku o poskupljenju za 20 odsto.
Prema ovoj odluci Vlade, svi potrošači iz kategorije domaćinstva su izuzeti od povećanja cijene vode i odvodnje za prvih pet metara kubnih potrošene vode mjesečno.
“Sa povećanjem potrošnje vode blago se povećava i njena cijena, tako da za potrošnju narednih pet metara kubnih cijena je povećana na iznos od 1,76 KM, a svaki kubik vode preko potrošenih 10 metara kubnih plaćaće se po cijeni od 1,95 KM”, saopšteno je iz Vlade KS.
Ekrem Kahriman, direktora preduzeća “Vodovod i kanalizacije” Zenica, kazao je da cijena vode i kanalizacije nije mijenjana, ali da od juna potrošači uz svaki račun plaćaju i fiksni trošak, koji za domaćinstva iznosi 3,5, a za privredu osam maraka.
“Cijena vode za domaćinstva iznosi 0,40, kanalizacija 0,20, a za privredu voda po kubnom metru košta marku, a kanalizacija 0,70 maraka. Pored te cijene, građanima će na svakom mjesečnom računu biti naveden i fiksni trošak, koji se odnosi na očitavanje i baždarenje vodomjera, dostavu računa i ostalo, što do sada nismo naplaćivali”, pojasnio je Kahriman.
On je istakao da je “Vodovod” Zenica na ovaj korak bio prisiljen jer da bi dobili kredit od stranih donatora, morali su povećati prihode za 15 odsto.
Branka Ristić, portparol “Vodovoda” Banjaluka, kazala je da Administrativna služba grada Banjaluka nije odobrila povećanje cijene vode, iako je “Vodovod” tražio korekciju cijene vode prije nekoliko mjeseci.
“Sada voda košta 1,08 KM po kubnom metru, a tu je uračunata i kanalizacija, voda i vodni doprinos, a mi smo tražili povećanja za oko 30 odsto, što bi cijenu vode povećalo na 1,28 KM”, pojasnila je Ristićeva.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača BiH, kazao je da je posezanje za povećanjem cijena komunalnih usluga u ovako teškim vremenima veoma nepopularan potez.
“Veća cijena vode momentalno se odražava na 50 odsto stanovništva u BiH, koje je na granici siromaštva. U vremenu kada se ljudi trude da obezbijede osnovne prehrambene namirnice za svoju porodicu, povećanje režijskih troškova je kap koja preliva čašu”, smatra Lakota.
Prema njegovim riječima, iako BiH obiluje prirodnim izvorima pitke vode, preduzeća koja su nadležna ili ne znaju ili neće da pravilno gazduju ovim prirodnim bogatstvom. (Nezavisne)
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
U Prijedoru voda već odavno ima veću cijenu negoli i u jednom od gradova gdje je došlo do poskupljenja, osim Sarajeva, a najavljuju i novo poskupljenje od jeseni. Jedino što je pohvalno jeste(da kucnem u drvo) izuzetni kvalitetno i uredno vodosnabdijevanje u odnosu na prethodne godine, čak i u prigradskim naseljima.