VAŠINGTON/BERLIN, Mjere za povećanje transparentnosti na svjetskom tržištu nafte i povećanje proizvodnje nafte i hrane, u cilju suzbijanja rasta cijena, biće glavne teme dvodnevnog sastanka ministara finansija grupe osam najrazvijenijih zemalja sveta (G8) koji počinje u petak u Osaki, objavljeno je u Vašingtonu.
Pažnja ministara će vjerovatno biti usmjerena na srednjeročnu i dugoročnu politiku koja može uticati na tražnju i isporuke nafte, uključujući razvoj alternativnih goriva, ukazao je podsekretar američkog Ministarstva finansija Dejvid Mekormik.
“Rast cijena nafte je umnogome odraz dugoročnih trendova, vezanih za osnovne činioce koji utiču na tržište tog energenta”, rekao je Mekormik i dodao da je globalni ekonomski uspon bio izuzetno jak od 2002. godine i naročito ubrzan u brzo rastućim privredama.
Ministri će, takođe, razmotriti probleme vezane za rast cijena hrane, što je dovelo do gladi i nemira u svijetu, rekao je Mekormik.
Poskupljenje prehrambenih proizvoda je, kako se ocjenjuje, posljedica jačanja cijena energenata, povećanja proizvodnje biogoriva, špekulacija na tržištu sirovina i nedovljnih ulaganja u poljoprivredu.
“Učesnici sastanka će vjerovatno razmotriti dosadašnji napredak u ukazivanju neodložne humanitarne pomoći, napore za osiguranje pristupa poljoprivrednih proizvođača resursima koji doprinose povećanju proizvodnje, kao što su sjeme, pesticidi i đubriva, kao i planove za povećanje produktivnosti u poljoprivredi zemalja u razvoju u narednim godinama”, ukazao je Mekormik.
Pažnja učesnika sastanka će biti usmjerena i na potrebu okončanja restrikcija u izvozu prehrambenih proizvoda i završetak međunarodnih trgovinskih pregovora, u okviru Svjetske trgovinske organizacije, poznatih kao Runda iz Dohe, nazvanih po prestonici Katara gdje su otpočeti 2001. godine, podsjetila je agencija AFP.
Na veću transparentnost na tržištu nafte pozvali su ranije ovog mjeseca i japanski premijer Jasuo Fukuda , čija zemlja trenutno predsjedava skupovima G8, kao i njemačka kancelarka Angela Merkel, podsjeća se u Berlinu.
Zamjenik njemačkog ministra finansija Tomas Mirov je izjavio da će “velika osmorka” u Japanu dati podršku prijedlogu francuskog predsjednika Nikole Sarkozija za jačanje akcije usmjerenih na suzbijanje rasta cijena nafte koje su prošle sedmice odskočile na blizu 140 dolara za barel.
Sarkozi je kao jednu od mjera za ograničenje vrtoglavnog rasta cijena nafte predložio da članice Evropske unije ukinu bar dio poreza na dodatu vrijednost za gorivo, što je, međutim, za sad naišlo na ravnodušno reagovanje u Uniji, podsjetila je agencija DPA.
Sastanak ministara finansija grupe G8, koju čine SAD, Japan, Njemačka, Francuska, Britanija, Italija, Kanada i Rusija, i njihovih kolega iz Australije, Indonezije, Južne Koreje, Tajlanda, Kine i Indije predstavlja pripremu za godišnji skup lidera G8 koji se održava od 7. do 9. jula na japanskom ostrvu Hokaido, naglašava se u agencijskim izvještajima iz Berlina.