BEOGRAD, Misija Međunarodnog monetarnog fonda upozorila je u petak Vladu Srbije da će, ukoliko se hitno ne sprovedu neophodne mjere, rast cijena prehrambenih proizvoda biti takav da postane ozbiljna prijetnja usvojenoj ekonomskoj politici – tvrdi izvor „Novosti“ iz krugova pregovarača.
Naime, još tokom prošlih pregovora razgovarano je kojim bi se mehanizmima Srbija mogla odbraniti od svjetskog trenda rasta cijena hrane, ali i kako da „izliječi“ davno prisutne boljke koje su i do sada doprinosile da u našoj zemlji poljoprivredni proizvodi budu skupi.
– Ponovo je pokrenuto pitanje neophodnosti utvrđivanja jasnije politike u domenu uvoza i izvoza poljoprivrednih proizvoda, intervencija iz robnih rezervi, sistema subvencija, kao i ozbiljnijeg pristupa problemu nedovoljnog stepena konkurentnosti u pojedinim segmentima tržišta hrane – tvrdi izvor „Novosti“.
MMF u razgovorima, u okviru sedme revizije aranžmana, i dalje insistira, kako nam je rečeno, na nastavku reformi penzionih zakona i strukturnim reformama u javnim preduzećima.
– U tom kontekstu, srpskim pregovaračima skrenuta je pažnja da se sa najavljenim poskupljenjima struje, gasa, kao i povećanja ostalih kontrolisanih cijena mora ići oprezno – tvrdi izvor „Novosti“. – Naglašeno je da se finansijski problemi javnih preduzeća ne rješavaju promjenom maloprodajnih cijena dok se ne iskoriste mogućnosti unutrašnjih ušteda i ukupne racionalizacije njihovog poslovanja. Zato se predlaže da se, ukoliko se poskupljenja i odobre, njihov obim jasno obrazloži i realizuju samo kao dio planova za restrukturiranje.
Tema koja posebno interesuje delegaciju Misije MMF jeste kako će se u budžetu nadomjstiti, po njihovoj procjeni, oko dvijmilijarde dinara, a koje su već unije kao projektovani prihod države, po osnovu izmjna Zakona o PDV. Kao što je poznato, Vlada je, krajem prošle godine, predložila Skupštini Srbije uvećanje poreza na kompjutere, hotelske usluge i južno voće. Međutim, iz tehničkih razloga, ovaj zakon je povučen i nikada nije vraćen na ponovno razmatranje Parlamentu.
Novi aranžman
Obzirom na to da se postojeći aranžman okončava u aprilu, pregovarački timovi su ušli i zvanično u razgovore o prirodi buduće saradnje. Za sada su u igri, kako saznajemo, dvije varijante. Prva je da se postojeći stend baj aranžman produži do kraja godine, dok je druga, izvjesnija, da se zaključi novi sporazum koji ne bi predviđao povlačenje finansijskih sredstava. Prednost ove vrste aranžmana je što se svakog momenta, ukoliko Srbija procjeni da joj je to potrebno, dogovor može pretočiti u sporazum kakav je i sada na snazi. Novosti