BANJALUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić najavljuje da će u 2016. godini posebna pažnja biti usmjerna na institucionalno uređenje agrarnog sektora, kao i na primarnu proizvodnju i finalizaciju poljoprivrednih proizvoda.
Među prioritetima su i povećanje površina pod navodnjavanjem, povećanje proizvodnje u zaštićenom prostoru, podrška proizvodnji za izvoz, uvođenje novih tehnologija…
“U saradnji sa Garantnim fondom Srpske, kreiraćemo posebne garantne linije, prilagođene primarnim poljoprivrednim proizvođačima, s ciljem olakšanog pristupa kreditnim sredstvima”, ističe Mirjanić u intervjuu Srni.
Fokus u realizaciji budžetskih izvora finansiranja biće na podsticanju tržišno orijentisane primarne poljoprivredne proizvodnje i prerade poljoprivrednih sirovina, da bi se osigurao rast BDP-a.
“U oblasti veterinarstva uslijediće izmjene zakona i podzakonskih akata za uspostavljanje sistema obilježavanja i kontrole kretanja životinja u BiH. To je preduslov za uspješnu kontrolu zaraznih bolesti i zoonoza”, objašnjava Mirjanić.
On najavljuje novi zakon o veterinarstvu u Srpskoj i podzakonske akte s ciljem usklađivanja sa principima i procedurama EU legislative te uspostavljanja sistema službene kontrole i samokontrole za proizvođače i prerađivače.
Biće nastavljena realizacija mjera hitne sanacije na vodoprivrednim objektima po osnovu Projekta hitne pomoći i zaštite od poplava, koji se finansira iz sredstava Evropske investicione banke /EIB/, kao i po naredbama Republičkog štaba za vanredne situacije.
Mirjanić navodi da će se u oblasti šumarstva intenzivno raditi na sprovođenju mjera za redefinisanje organizaciono–ekonomske i kadrovske pozicije Javnog preduzeća “Šume Republike Srpske”.
U intervjuu Srni, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske podsjeća da je tokom prošle godine poljoprivrednim proizvođačima isplaćeno 60 miliona KM po osnovu podsticaja za 2014. godinu, kao i 25 miliona KM podsticaja za prošlu godinu.
Mirjanić napominje da je isplaćeno oko 12 miliona KM sredstava naknade za štete od poplava u poljoprivredi za više od 20.000 poljoprivrednih domaćinstava.
“Plasirano je više od 26 miliona KM – sredstava `Investiciono-razvojne banke`, za otkup domaćih poljoprivrednih proizvoda i investiciona ulaganja, kao i više od deset miliona KM za realizaciju projekata koje finansiramo iz međunarodnih izvora finansiranja”, precizira Mirjanić.
Uloženo je više od 70 miliona KM za revitalizaciju hidromelioracionih sistema i obezbijeđena dodatna sredstva za ulaganja u 2016. godini. Obezbijeđene su mjere podrške za zasnivanje novog proizvodnog ciklusa, kao i sredstva za modernizaciju protivgradne zaštite.
Mirjanić upozorava da je poljoprivredna proizvodnja u prošloj godini, ali i prethodnih godina, pod uticajem negativnih vremenskih pojava, poplava, suše i ekstremnih temperatura.
Prema njegovim riječima, iz Projekta hitne pomoći i zaštite od poplava, koji se finansira iz kredita EIB u iznosu od 55 miliona evra, do sada je potpisano 25 ugovora za ukupno 45 pojedinačnih projekata.
Mirjanić zaključuje da je u 2015. godini ostvareno nekoliko izuzetno značajnih rezultata, kao i definisanje mjere politike podrške proizvodnji, restruktuiranju i ruralnom razvoju. Srna