BIJELJINA, U ovoj godini na području 10 opština bijeljinske regije zaposlene su 54 osobe sa invaliditetom, izjavila je rukovodilac Filijale Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske u Bijeljini Slavica Lukić.
Od toga je 47 osoba sa invaliditetom zaposleno kod poslodavaca, a u sedam slučajeva riječ je o samozapošljavanju.
Na području Bijeljine tokom godine zaposlene su 44 osobe sa invaliditetom, od toga 39 kod poslodavca i pet lica kroz samozapošljavanje.
Prema riječima Lukićeve, u aktivnoj ponudi radne snage u regiji je 367 osoba sa invaliditetom, od toga su 304 ratna vojna invalida /RVI/, 39 je invalida rada i pet lica kategorizovane omladine.
U Bijeljini su na evidenciji lica koja aktivno traže posao 284 osobe sa invaliditetom, od toga su 238 RVI, 27 invalida rada i pet lica kategorizovane omladine.
Lukićeva kaže da se na evidenciji bijeljinske filijale za zapošljavanje nalaze i 255 osobe sa invaliditetom koje ne traže aktivno posao, nego su na birou zbog ostvarivanja drugih prava.
Među njima je 165 RVI, 18 invalida rada i 45 lica kategorizovane omladine.
Na području Bijeljine na ovoj pasivnoj evidenciji je 186 osoba sa invaliditetom, među kojima 116 RVI, 16 invalida rada i 35 kategorizovane omladine.
Rukovodilac Filijale Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske u Bijeljini podsjeća da su lica sa invaliditetom zapošljavana i kroz Projekat podrške mrežama socijalne zaštite i zapošljavanja koji je trajao do 15. novembra.
Projekat je finansiran kreditom Svjetske banke od 4,4 miliona dolara koji je odobren Vladi Republike Srpske, a jedna od ciljnih grupa bili su i RVI.
Na ovaj način u bijeljinskoj regiji zaposlene su kod poslodavca dvije osobe sa invaliditetom, a četiri samozapošljavanjem.
Prema riječima Slavice Lukić, jedno lice sa invaliditetom zaposleno je kod poslodavca, a pet je iskoristilo mogućnost samozapošljavanja posredstvom Projekta podrške zapošljavanja i samozapošljavanja RVI, djece poginulih boraca i nezaposlenih demobilisanih boraca.
Ovaj projekat “Zajedno do posla” trajao je do 31. oktobra, a finansirali su ga Zavod za zapošljavanje Republike Srpske sa četiri miliona KM i Vlada Srpske sa milion KM. Srna